От 1 юни 2025 г. в България влиза в сила задължението всички работодатели да използват електронна трудова книжка (ЕТК), която заменя досегашния хартиен формат. Това е част от централизирания Регистър на заетостта, поддържан от Националната агенция за приходите (НАП), а всеки работещ ще има достъп до своя електронен трудов запис.
При сключване на трудов договор работодателят е длъжен да впише данните в единния регистър на заетостта към НАП. При прекратяване на договора той също е длъжен да впише тази информация в регистъра иначе ще се счита за нарушение на трудовото законодателство, и работникът може да потърси обезщетение, припомня dariknews.bg.
Старите хартиени книжки обаче не трябва да се унищожават, а да се оформят от последния работодател и да се върнат на работника. Законът дава срок за това до 1 юни 2026 г., като в тях трябва да се запише трудовият стаж до 1 юни 2025 г.
Economic.bg напомня, че правилата за електронните трудови книжки влязоха в сила с промени в Кодекса за труда от есента на 2023 г. Те засягат и държавните служители. Важно е да се отбележи, че всеки притежаващ хартиена трудова или служебна книжка следва да я запази и след окончателното преминаване към електронен трудов запис, тъй като тя запазва своето качество на официален удостоверителен документ.
При изгубена трудова книжка
Възстановяването на загубена трудова книжка се извършва от дирекциите на „Инспекция по труда“ (ДИТ) по постоянен адрес на служителя, въз основа на подадено от него заявление – декларация, придружено от издадени от бившите му работодатели документи за трудовото му правоотношение при тях (Приложение №2 към Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж) и закупена от книжарница нова трудова книжка.
Услугата е безплатна и се извършва в срок до 7 дни от постъпване на заявлението-декларация и придружаващите го документи в „Инспекция по труда“.
Източник: Economic.bg