След като на 13 март Конституционният съд взе решение, с което „Величие“ влезе в 51-Народно събрание, а на 19 март бе конституирана и парламентарната група, повече от месец по-късно – на 30 април, депутатите гласуваха промени в състава и числеността на парламентарните комисии, така че и деветата политическа сила да има представителство в тях.
След като бе гласувана първата промяна – за комисията по образование – Лена Бориславова от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“, припомни, че с влизането на „Величие“ в парламента, ДПС – „Ново начало“ е загубило 9 членове в парламентарните комисии. В резултат на това от ДПС на Делян Пеевски оказали натиск и извили ръцете на управляващите, за да им се дадат допълнителни места в три комисии. Според Бориславова това увеличаване на състава на комисиите е несъразмерно и против формулата за справедливо разпределение на местата, съобразно броя на депутатите.
Става въпрос за комисията по околната среда и водите (състояла се от 22 депутати); комисията по земеделието, храните и горите и комисията по превенция и противодействие на корупцията (също, състояла се от 22 депутати). Бориславова подчерта, че единствената причина да се промени числеността на тези три комисии, е за да се угоди на Делян Певески. Ето защо тя обяви, че от ПП-ДБ ще гласуват против увеличаването на състава в тези комисии.
Ето какви промени в отделните парламентарни комисии приеха депутатите:
Комисията по образованието и науката се състои от 21 народни представители, от които 6 от ГЕРБ-СДС, 3 от ПП-ДБ, 3 от „Възраждане“, 2 от ДПС -НН, 2 от БСП-ОЛ, 2 от ДПС – ДПС, един от ИТН, един от МЕЧ и един от „Величие“. Освобождават Айсел Мустафова от ДПС – НН и приема Виолета Комитова от МЕЧ и Любиша Блажевски от „Величие“.
Комисията по околната среда и водите се състои от 23 народни представители, от които 6 от ГЕРБ-СДС, 3 от ПП-ДБ, 3 от „Възраждане“, 3 ДПС – НН, 2 от БСП-ОЛ, 2 от ДПС-ДПС и 2 от ИТН, един от МЕЧ и един от „Величие“. Избират за членове Сейфи Сабри Мехмедали от ДПС-НН, Христинка Иванова от ИТН, Пламен Петков от МЕЧ и Красимира Катинчарова от „Величие“. Пламен Петков бе избран за заместник-председател.
Комисията по демографската политика, децата и семейството се състои от 23 народни представители, от които 6 от ГЕРБ-СДС, 3 от ПП-ДБ, 3 от „Възраждане“, 3 от ДПС-НН, 2 от БСП-ОЛ, 2 от ДПС-ДПС, 2 от ИТН, един от МЕЧ, един от „Величие“. Избира за членотве Николай Денков от ПП-ДБ, Виолета Карпачева от „Възраждане“, Красимив Дончев от МЕЧ и Лариса Савова от „Величие“. Избра Красимир Дончев и за заместник-председател на комисията.
Комисията по външна политика се състои от 21 народни представители, от които 6 от ГЕРБ-СДС, 3 от ПП-ДБ, 3 от „Възраждане“, 2 от ДПС-НН, 2 от БСП-ОЛ, 2 от ДПС-ДПС, един от ИТН, един от ВЕЧ и един от „Величие“. Избират Юксел Ахмед от ГЕРБ-СДС, Христо Расташки от МЕЧ и Ивелин Михайлов от „Величие“ за членове. Христо Расташки бе избран и за заместник-председател на комисията.
Комисията по енергетика се състои от 23 народни представители, от които 6 от ГЕРБ-СДС, 3 от ПП-ДБ, 3 от „Възраждане“, 3 от ДПС-НН, 2 от БСП-ОЛ, 2 от ДПС-ДПС, 2 от ИТН, един от МЕЧ, един от „Величие“. Избират Станислав Анастасов от ДПС-НН, Красимир Манов от МЕЧ и Красимира Катинчарова от „Величие“ за членове на комисията.
Комисията по икономическа политика и иновации се състои от 21 народни представители, от които 6 от ГЕРБ-СДС, 3 от ПП-ДБ, 3 от „Възраждане“, 2 от ДПС-НН, 2 от БСП-ОЛ, 2 от ДПС-ДПС, един от ИТН, един от МЕЧ и един от „Величие“. Освобождават Димитър Григоров от ДПС-НН и Снежанка Траянска от ИТН като членове и избират Иван Клисурски от ИТН, Пламен Петков от МЕЧ и Мария Илиева от „Величие“ за членове на комисията.
Комисията по конституционни и правни въпроси се състои от 23 народни представители, от които 6 от ГЕРБ-СДС, 3 от ПП-ДБ, 3 от „Възраждане“, 3 от ДПС-НН, 2 от БСП-ОЛ, 2 от ДПС-ДПС, 2 от ИТН и един от МЕЧ, и един от „Величие“. Освобождава Дафинка Семерджиева от ГЕРБ-СДС, Ремзи Осман от ДПС-ДПС като член и заместник-председател на комисията и Александър Рашев като заместник-председател на комисията. Избират Явор Хайтов от ДПС-ДПС за член и заместник-председател на комисията, Николета Кузманова от ИТН за заместник-председател на комисията, както и Христо Расташки от МЕЧ и Юлиана Матеева от „Величие“ за членове на комисията.
Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове се състои от 19 народни представители, от които 5 от ГЕРБ-СДС, 3 от ПП-ДБ, 3 от „Възраждане“, 2 от ДПС-НН, 2 от БСП-ОЛ, един от ДПС-ДПС, един от ИТН, един от МЕЧ и един от „Величие“. Избират Димитър Григоров от ДПС-НН и Явор Хайтов от ДПС-ДПС и Павлин Петров от „Величие“ за членове на комисията.
Комисия по отбрана се състои от 21 народни представители, от които 6 от ГЕРБ-СДС, 3 от ПП-ДБ, 3 от „Възраждане“, 2 от ДПС-НН, 2 от БСП-ОЛ, 2 от ДПС-ДПС, един от ИТН, един от МЕЧ, един от „Величие“. Освобождават Димитър Гърдев от ИТН като член на комисията и избират Георги Станков от ГЕРБ-СДС, Станислав Анастасов от ДПС-НН, Наталия Киселова от БСП-ОЛ, Александър Вълчев от ИТН, Николай Радулов от МЕЧ, и Ивайло Лазаров от „Величие“ за членове на комисията.
Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения се състои от 18 народни представители, като се формира на паритетен принцип – по двама от всяка парламентарна група. Освобождават Александър Рашев от ИТН и избират Сейфи Сабри Мехмедали от ДПС-НН, Николета Кузманова от ИТН, Иван Клисурски от ИТН и Ивайло Лазаров от „Величие“ за членове на комисията.
Комисия по труда и социалната политика се състои от 21 народни представители, от които 6 от ГЕРБ-СДС, 3 от ПП-ДБ, 3 от „Възраждане“, 2 от ДПС – „Ново начало“, 2 от БСП – „Обединена левица“, 2 от ДПС-ДПС, един от ИТН, един от МЕЧ и един от „Величие“. Освобождават Надя Петрова от ДПС-ДПС като член на комисията и избират Радостин Василев от МЕЧ и Костадин Хаджийски от „Величие“ за членове на комисията.
Комисията по бюджет и финанси се състои от 23 народни представители, от които 6 от ГЕРБ-СДС, 3 от ПП-ДБ, 3 от „Възраждане“ 3 от ДПС-НН, 2 от БСП-ОЛ, 2 от ДПС-ДПС, един от ИТН, един от МЕЧ и един от „Величие“. Освобождават Галя Василева от ГЕРБ-СДС като член, избират Александър Койчев от „Възраждане“, Красимир Манов от МЕЧ и Мария Илиева от „Величие“ за членове на комисията.
Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление се състои от 23 народни представители, от които 6 от ГЕРБ-СДС, 3 от ПП-ДБ, 3 от „Възраждане“, 3 от ДПС-НН, 2 от БСП-ОЛ, 2 от ДПС-ДПС, 2 от ИТН, един от МЕЧ и един от „Величие“. Избират Наталия Киселова от БСП-ОЛ, Ремзи Осман от ДПС-ДПС, Ивайло Костадинов от ИТ, Виолета Комитова от МЕЧ и Ивелин Михайлов от „Величие“ за членове на комисията. За заместник-председател на комисията бе избран Валери Лачовски от ГЕРБ-СДС , който бе предпочетен пред другия предложен – Ивелин Михайлов от „Величие“.
Комисията по земеделието, храните и горите се състои от 23 народни представители , от които 6 от ГЕРБ-СДС, 3 от ПП-ДБ, 3 от „Възраждане“, 3 от ДПС-НН, 2 от БСП-ОЛ, 2 от ДПС-ДПС, 2 от ИТН, един от МЕЧ, един от „Величие“. Избират за членове на комисията Венцислав Асенов от ИТН, Иван Данаилов Иванов от МЕЧ, Павлин Петров от „Величие“. За заместник-председател на комисията бе избран Павлин Петров от „Величие“.
Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред се състои о 21 народни предстваители, от които 6 от ГЕРБ-СДС, 3 от ПП-ДБ, 3 от „Възраждане“, 2 от ДПС-НН, 2 от БСП-ОЛ, 2 от ДПС-ДПС, един от ИТН, един от МЕЧ и един от „Величие“. За членове бяха избрани Снежанка Траянска от ИТН, Николай Радулов от МЕЧ и Юлиана Матеева от „Величие“. Юлиана Матеева бе избрана и за заместник-председател на комисията.
Комисията по туризъм се състои от 17 народни представители, от които 5 от ГЕРБ-СДС, 3 от ПП-ДБ, 2 от „Възраждане“, 2 от ДПС-НН, един от БСП-ОЛ, един от ДПС- ДПС, един от ИТН, един от МЕЧ и един от „Величие“. Като членове на комисията бяха освободени Александър Койчев от „Възраждане“ и Александър Вълчев от ИТН, като на тяхно място бяха избрани Фатима Йълдъс от ДПС-ДПС, Надя Петрова от ДПС-ДПС, Ивайло Костадинов от ИТН, Иван Данаилов Иванов от МЕЧ и Лариса Савова от „Величие“ за членове на комисията.
Комисията по превенция и противодействие на корупцията се състои от 23 народни представители, от които 6 от ГЕРБ-СДС, 3 от ПП-ДБ, 3 от „Възраждане“, 3 от ДПС-НН, 2 от БСП-ОЛ, 2 от ДПС-ДПС, 2 от ИТН, един от МЕЧ и един от „Величие“. Като членове на комисията бяха освободени Кристиан Ганчев от ГЕРБ-СДС и Николета Кузманова от ИТН. На тяхно място бяха избрани Дафинка Семерджиева от ГЕРБ-СДС, Димитър Гърдев от ИТН, Кирил Веселински от МЕЧ, Стилиана Бобчева от „Величие“. Александър Рашев от ИТН бе избран и за член и за заместник-председател на комисията.
Комисията по културата и медиите се състои от 15 народни представители, от които 4 от ГЕРБ-СДС, 2 от ПП-ДБ, 2 от „Възраждане“, 2 от ДПС-НН, един от БСП-ОЛ, един от ДПС-ДПС, един от ИТН, един от МЕЧ и един от „Величие“. Като заместник-председател на комисията бе освободен Манол Пейков от ПП-ДБ, като на негово място бе избран Костадин Хаджийски от „Величие“. Като член на комисията бе избран и Кирил Веселински от МЕЧ.
Комисията по въпросите на младежта и спорта се състои от 19 народни представители, като от тях 5 са от ГЕРБ, 3 от ПП-ДБ, 3 от „Възраждане“, 2 от ДПС-НН, 2 от БСП- ОЛ, един от ДПС-ДПС, един от ИТН, един от МЕЧ и един от „Величие“. Като нови членове на комисията бяха избрани Айсел Мустафова от ДПС-НН и Венцислав Петков от МЕЧ, който бе определен и за неин заместник-председател.
Комисия по електронно управление и информационни технологии се състои от 17 народни представители, от тях 5 от ГЕРБ-СДС, 3 от ПП-ДБ, 2 от „Възраждане“, 2 от ДПС-НН, един от БСП-ОЛ, един от ДПС-ДПС, един от ИТН, един от МЕЧ и един от „Величие“. От комисията бе освободена Виолета Карпачева от „Възраждане“, като на нейно място за членове бяха избрани Костадин Стойков от ГЕРБ-СДС, Ербил Халим от ДПС-НН и Радостин Василев от МЕЧ.
Комисията по здравеопазването се състои от 21 народни представители, от които 6 от ГЕРБ-СДС, 3 от ПП-ДБ, 3 от „Възраждане“, 2 от ДПС-НН, 2 от БСП-ОЛ, 2 от ДПС-ДПС, един от ИТН, един от МЕЧ и един от „Величие“. Като член на комисията бе освободена Фатима Йълдъс от ДПС-ДПС, а на нейно място бяха избрани Надежда Йорданова от ПП-ДБ, Александър Тодоров от МЕЧ и Любиша Блажевски от „Величие“.
Комисията по политиките за българите извън страната се състои от 13 народни представители, от които 4 от ГЕРБ-СДС, 2 от ПП-ДБ, 2 от „Възраждане“, един от ДПС-НН, един от БСП-ОЛ, един от ДПС-ДПС, един от ИТН, един от МЕЧ. Като членове на комисията бяха освободени двама депутати от ГЕРБ-СДС – Георги Станков и Юксел Ахмед. Като нов член на комисията бе избран Красимир Дончев от МЕЧ.
Следва……
Източник: Banker.bg