11.8 C
София
събота, 19 апр. 2025

Смъртността е висока, бързо да се действа: Проф. Ива Христова за менингококовата инфекция

Най-четени

Още от същото

Менингококовата болест се знае за броя на регистрираните случай, които бяха нисък брой – до 3-4 случая по време на ковид пандемията заради ограничителните мерки, а предишни години бяха до около десетина. Менингококовата инфекция се движи в нормалната граница. Менингококите са с безсимптомни инфекции и над 90% ще направят само заразоносителство, ще има бактерии без никакви усложнения за тях, но могат да предават инфекцията. Това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова пред bTV.  Още: Прецедент: 11-месечно бебе почина от менингококова инфекция, друго се бори за живота си

Как се разпространява менингитът?

Още: Проф. Ангелов: Недопустимо е да има ваксини, а да умират деца

По думите ѝ след като менингитите навлязат в кръвта, правят много тежък сепсис и това са единични случай. Разпространението става при говор, със слюмки и пръски. Имунитетът има значение, но има значение и вида на щама на менингита, обясни проф. Ива Христова. Всичко зависи от индивидуалната реактивност на организма на всяко едно дете. Когато има болно дете и доказан носител, около него се карантинират за срок от 7 дни контактните лица и се прави антибиотична профилактика, поясни проф. Ива Христова. 

Тя добави, че минингококовата болест е бактериално заболяване, а не вирусно. „Менингококите правят тежък менингит, с болки в главата, с повръщане на фонтани. Има антибиотици, бързо трябва да се действа, защото менингококите увреждат стената на кръвоносните съдове и има свръх остър сепсис. Смъртността е висока – между 20, 30 и 40%“, посочи проф. Ива Христова. 

Още: Кога менингококът може да стане смъртоносен – зависи от бактерията

Тя отбеляза, че ваксината срещу менингит трябва да стане препоръчителна и тези, които искат – да се ваксинират. Трябва да има и за група „Б“ ваксина, като данните показват, че основната част от менингококите са именно от група „Б“. Ваксината от група „Б“ не е част от имунизационния календар, но може да бъде закупена и да се постави. Въпросът е, че няма група „Б“ в страната, но е добре да има, призова проф. Ива Христова. 

Тя е на мнение, че до няколко седмици ще има единични случай на менингококовите инфекции, а след това ще отшумят. 

Припомняме, че след четири дни лечение в столичната СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“ момиченце на 11 месеца е починало след менингококова инфекция. Това е вторият случай само за седмица, съобщава bTV. Детето постъпва в столичната педиатрия в понеделник в много тежко състояние, а другото дете е на 13 години, като състоянието му след няколко дни на лечение е сериозно. И при двете деца е потвърдена менингокова инфекция. Това е вид бактериална инфекция, която в някои случаи може да предизвика тежко боледуване, включително и менингит.

Здравните власти са уведомени за случаите. От столичната Регионална здравна инспекция (РЗИ) заявиха, че са издали предписание на контактните на 13-годишното дете за профилактичен прием на антибиотици след консултация с лекар. Предстои проверка и на място в болницата.

Още: Нужна ли е задължителна ваксинация срещу мeнингит, за да не се получават огнища? (ОБЗОР)

Източник: Актуално

spot_img

Последни публикации