Архитект Деляна Панайотова е изпълнителен директор на „Софинвест“ ЕАД от лятото на 2024 г. Преди това е началник на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК). Завършила е Университета по архитектура, строителство и геодезия през 2003 г. Натрупала е опит в сферата на инвестиционното проектиране в строителството и има значителна практика в администрацията. Работила е в направление „Архитектура и градоустройство“ към Столичната община. Била е главен архитект на Община Хасково. Заемала е длъжността началник на РДНСК Хасково и зам.-началник на ДНСК.
Арх. Панайотова, как ви изглежда София през висотата на надзора, упражняван от „Софинвест“ ЕАД над обекти, които се изграждат, ремонтират или реконструират?
София е динамичен град в развитие, постоянно променящ се жив организъм с неповторим ритъм на живот и дух на обитаване. Пряк резултат от специфичните социални и икономически процеси, които формират облика на столицата, е градската среда, моделирана и оформена предимно от строително-инвестиционния процес. От висотата на надзора погледът ми става по-малко критичен, тъй като още по-добре осъзнавам колко е сложна комуникацията между възложител, строител, надзор. Убеждавам се, че всеки участник в строителството трябва да носи отговорностите си и да изпълнява функциите си по най-добрия начин. В София са направени много неща и това е основа да се продължи напред. Но не бива да губим мярата, нея трябва да я имаме във всяка сфера на нашия живот.
Как се чувствате в тази сравнително нова за вас роля?
Вече съм в усилено работно темпо. Досега съм била от другата страна и е предизвикателство да се включа в инвестиционния процес точно като строителен надзор. Влизам подготвена, имам добър поглед върху работата и отговорностите на консултантските фирми.
Кое е най-голямото предизвикателство за вас?
То стои пред всяка компания – да си върши работата качествено, в срок и законосъобразно. Динамиката изисква бързи и компетентни решения във всяка работна ситуация. Липсват кадри. Предизвикателство е да удовлетворяваме нуждите на Столичната община и на частните възложители, които се надяваме да стават все повече при нас.
Разкажете за работата и възможностите на „Софинвест“…
Основната дейност на „Софинвест“ е извършването на независим строителен надзор и технически контрол в проектирането и строителството, изготвяне на оценки, консултантски услуги и експертизи, баланс на земни маси и рекултивация на терени, транспортиране, складиране на машини, съоръжения, обзавеждане и други материали и изделия, учредяване на ограничени вещни права върху недвижими имоти и строителни обекти с изрично разпоредително решение на Столичния общински съвет. Принципал на дружеството е Столичната община. Досега работата е била предимно по общински обекти. Сега се опитвам да разширя този периметър и да сме пълноправен играч на пазара отвъд ангажиментите към обектите на общината.
В какво е най-голямата сила на „Софинвест“?
Хората и опитът – те са незаменими. Нашият голям капитал е екипът, който е с богат опит в инфраструктурни обекти и високо строителство. Имаме специфична експертиза, каквато малко други компании могат да предложат.
Как задържате тези хора с опит на този голям пазар, на който добри специалисти се търсят отвсякъде?
Екипът е сплотен, а на работното място е важно човек да има и такъв комфорт. След встъпването си в длъжност направих оценка на работата и предприех повишаване на заплатите, тъй като прецених, че финансовият ресурс на фирмата позволява това. С някои хора се разделихме, но то е част от оптимизацията, която направих. Ще опитам с малки стъпки да подобрим материалната база. Добро отношение, достойна заплата, хубава работна среда – това мотивира хората да остават в „Софинвест“. Компанията се е доказала като достоен и незаменим партньор. Благодарение на това имаме привилегията да работим по знакови, специфични и много интересни обекти. Насърчавам колегите да дават идеи, да предлагат решения и да имат творчески подход.
Как Ви посрещнаха в „Софинвест“ и в какво е предимството начело на компанията да застане „външен“ човек?
Посрещнаха ме много добре, за което им благодаря. Мисля, че работим в хармоничен и диалогичен режим. Когато в компанията влезе нов човек, той идва с необременена и иновативна визия за работата и живота на компанията. Рутината и опитът си имат своите незаменими предимства, но се надявам аз да съчетая опита, който имам, с предимствата на новаторско и креативно мислене и подход. А аз имам фокус и почерк, който ще даде нов тласък в работния процес.
Какво е характерно за вашия почерк на ръководител?
Много е важно всеки ръководител правилно да оцени силните и слабите страни на хората в екипа и да възлага точните задачи на правилните хора. Когато един ръководител правилно структурира задачите и следи за тяхното изпълняване – ще има бързина и коректност.
„Софинвест“ работи ли извън столицата?
Вече имаме няколко обекта извън територията на Столичната община. Трябва да разширим присъствието си на пазара.
Какво по същество е строителният надзор и защо той е важен в строително-инвестиционния процес?
Надзорът обединява и търси баланса между интересите на останалите участници в инвестиционния процес. Нашата задача е да пазим интересите на възложителя, като следим за законосъобразното изпълнение на строежа, качествено и в срок. Надзорната дейност е отговорна, иска се правилен подход към всеки от участниците в процеса – проектант, възложител, строител, а съответно и администрацията, която се включва от пораждането на инвестиционната идея до реализирането на обекта и успешното му въвеждане в експлоатация. Надзорът не е пасивен участник, а двигател и опора в инвестиционния процес.
Какви амбиции имате за „Софинвест“?
Компанията трябва да се превърне в стандарт за качество. „Софинвест“ се ползва с добро име. Ще надградим с още повече доверие, коректност и професионализъм.
В дигиталната ера сайтът на всяка компания е ключов елемент от комуникацията. Какво предстои за sofinvest.org? Как „Софинвест“ се цифровизира?
Сайтът се обновява и модернизира. Въведохме деловодна система за обмен на документи с цел по-бързата комуникация между институциите. Мислим за дигитализацията на архива, който досега е само на хартия. При нас се пазят ценни проекти и повече не може да разчитаме само на живата памет за съхранение на архива.
Какъв подход ще приложите към въпроса с кадрите?
Имам желанието да привличаме нови хора. Асистент съм към катедра „Индустриални сгради“ в УАСГ и се надявам със стажове да заинтригуваме студенти да дойдат и да се запознаят с работата, а после може да останат при нас. В тази трудност, която ние, а и изобщо бизнесът, изпитваме с кадрите, правилната формула е да се намери баланс между опитните хора и младото поколение, което да поеме от техния опит. За младите е важно да има къде да натрупат практика и ние сме отворени за тях.
„Софинвест” е дружество, което е 100% собственост на Столичната община. В годините бяхме свидетели на твърдения, че и държавата, и общините са лош собственик. Приемате ли това за вярно?
Такава генерализация не бива да се прави. Хората създават моделите на поведение и отношение.
Основен фокус на този брой на нашето списание са успешните жени. Някои ще кажат, че сте се нагърбили с мъжка работа. Вие как усещате тази своя професионална ангажираност?
Ние, жените, имаме склонност да изпипваме нещата и сме много полезни в сферата на строителния надзор, незаменими даже. В някои отношения сме по-диалогични, но умеем да си пазим територията и интереса. Аз се основавам на опита си, ръководила съм и други институции. Смятам, че съм се доказала като добър ръководител, който успява оперативно да организира процеса, а като жена имам по-деликатен подход към всеки.
Как една жена се изгражда като добър ръководител?
Жените търсят решения, проявяват по-голяма чуваемост и имат по-бърза адаптация.
Кога усетихте, че имате качествата на лидер?
Първият такъв момент беше, когато в края на 2015 г. станах главен архитект на Община Хасково.
Защо Хасково ви се стори тясно?
Аз съм човек, който се стреми към развитие. Още от студентската скамейка в УАСГ работя в София, а Хасково беше „лирично отклонение“. Завръщането ми в София беше връщане към мястото, в което искам да работя и живея. Иначе всеки град има своята красота и специфика. Засега София отговаря по-добре на моите конкретни търсения и очаквания.
Виждате ли се извън България?
За себе си ще кажа, че съм артистична натура, широко скроена, обичам предизвикателствата в професионалната си сфера. Не е невъзможно да изляза извън България, не съм си сложила ограничения и спирачки. Но сега съм фокусирана върху „Софинвест“ и не разглеждам подобни възможности. Обмяната на опит извън страната е нещо много полезно за разширяване на мирогледа.
Вашият път показва, че трудностите не ви плашат. Коя е вашата „тайна“ на успеха?
Тичам на къси разстояния. Това ще рече, че се опитвам да решавам конкретните си задачи си по възможно най-оперативния и коректен начин. Фокусирам се и оптимизирам работата. Разбира се, малките стъпки са в контекста на голямата картина, която никога не губя, а тя се рисува с тонове като морал, честност, професионализъм, а защо не и приятелство.
Кои са някои от имената в архитектурата, на които се възхищавате?
Ще призная, че ми импонира Заха Хадид – първата жена, получила наградата „Прицкер за архитектура“ през 2004 г. Архитектурата ме привлича с това, че може да заложиш на артистичното, не толкова на практичното. Важно е архитектът да може да се освободи от захапката на строгите функционални решения и да позволи на мисълта си да ги облече в това, което въображението дава и сърцето му иска.
Думи, с които мотивирате себе си и другите?
Движението напред и промяната са смисълът на живота. Важно е човек да се развива и да става все по-добър в онова, което прави.
И как звучат тези думи, пренесени към „Софинвест“? Какво ще кажете на колегите си?
Работата нас чака. Колкото повече, толкова повече. За да получава, човек трябва да дава.
Текстът е част от бр. 124 на сп. „Икономика“. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.
Източник: Economic.bg