След месеци на дипломатически преговори и взаимни обвинения в бездействие, България и Северна Македония потвърдиха ангажимента си за финализиране на липсващите железопътни участъци от транспортен коридор 8. Министерството на транспорта съобщи, че на среща в Брюксел двете страни са се споразумели да създадат работни групи, които до края на юли да финализират текста на междуправителственото споразумение за изграждане на трансграничния тунел „Деве баир“. Очаква се подписването да се случи тази есен, което би проправило пътя за започване на строителните работи.
Срещата е организирана от Генерална дирекция „Разширяване и източно съседство“ (DG ENEST) към Европейската комисия.
Напредък?
Българската страна е представила пътна карта за завършването на коридора на българска територия. Определени са ключови етапи, включително повторно стартиране на търга за строителни работи от страна на Република Северна Македония в участъка между Крива Паланка и входа на трансграничния тунел до края на 2025 г.
Що се отнася до българската отсечка – липсващият участък от 2.4 км от Гюешево до входа на трансграничния тунел, както и линията Перник – Радомир – документите за стартиране на процедури за строителни работи вече са изготвени и внесени за одобрение в Агенцията за обществени поръчки.
Въпреки оптимизма за предстоящото подписване, българските представители изразиха опасения, че все още не са постъпили коментари по проекта на Споразумение от страна на Северна Македония. България подчерта, че очаква в най-кратък срок бележки и предложения за промени.
По време на срещата и двете страни се ангажираха да проучат най-подходящите възможности за кандидатстване за финансиране от ЕС или други финансови институции за съвместното изграждане на тунела.
Дългогодишна сага
Сагата около доизграждането на коридор номер 8, особено в частта за трансграничната железопътна връзка между Гюешево (България) и Крива Паланка (Северна Македония) чрез тунела „Деве баир“, датира от години. Многократно двете държави са се обвинявали взаимно в бездействие и изопачаване на фактите.
Припомняме, че през януари тази година България официално предложи на Северна Македония подписване на споразумение, което да гарантира изграждането на жп тунела. Тогава Министерството на транспорта изпрати проектодокумент до Скопие, целящ двете правителства да поемат конкретни и ясни ангажименти за реализацията на тунела.
Причината за настояването за такъв документ бе не само сложността на трансграничен инфраструктурен обект, но и разнопосочните сигнали от Северна Македония през последната година. В края на юли 2024 г. властите в Скопие дори заявиха, че не виждат смисъл от трансевропейския коридор и ще пренасочат средствата към коридор номер 10 (в посока Сърбия), което предизвика остра реакция от София. Българската страна подчерта стратегическото значение на коридор номер 8 за колективната сигурност на НАТО и ЕС.
Въпреки че българският транспортен министър Гроздан Караджов обяви пълна готовност за подписване, месеци наред липсваше отговор от Скопие по проектоспоразумението. През април Министерството на транспорта отново изрази готовност за незабавни действия, ако Скопие представи възражения.
На българска територия проектът е част от модернизацията на жп линията София – Перник – Радомир – Гюешево – граница с Република Северна Македония. От гара Гюешево до границата липсва връзка. Решението за изграждане на граничен тунел „Деве баир“ с обща дължина 2 368 м (от които 1 194 м на българска територия) датира отдавна, като строителството от българска страна е започнало още през 1941 г. (550 м са напълно завършени). След 1943 г. е преустановено. Индикативната стойност за изграждането на липсващия участък е 65 млн. лв.
През октомври 2022 г. беше даден старт на строителството на железопътния участък между Куманово и Крива Паланка в Северна Македония, на церемония, на която присъства и тогавашният български премиер Гълъб Донев.
Източник: Economic.bg