Националният статистически институт (НСИ) ще започне преговори с европейската статистическа служба Евростат за прерайониране на страната.
По време на днешното правителствено заседание НСИ получи мандат за преговори, които целят ново райониране на ниво NUTS 2, което би отделило София като отделна статистическа област.
Какво е NUTS 2?
Общата класификация на териториалните единици за статистически цели (NUTS) на Европейски съюз (ЕС) служи за обозначаване на районите на страните членки. NUTS разделя всяка страна на 3 нива:
- NUTS 1: големи социо-икономически райони
- NUTS 2: базови райони (за регионални политики)
- NUTS 3: малки райони (за специфични оценки)
В България, още през 2000 г. разделението на ниво NUTS 2 обособява шест района – Югозападен, Южен централен, Югоизточен, Североизточен, Северен централен и Северозападен. Впоследствие те са леко променени през 2007 г. поради промени в изискванията на Евростат, според които в един регион трябва да живеят минимум 800 000 и максимум 3 млн. жители.
Какво налага новото райониране на България?
Както Economic.bg писа преди време, София отдавна изкривява статистиката със своето население и резултати, като още през 2018 г. започнаха дебатите за промяна на районите.
Промяната се налага, тъй като Северозападният и Северен централен региони не отговарят на изискванията на Евростат за минимален брой на населението в регионите за статистически цели – 800 000 души“, посочват от пресслужбата на МС.
От там допълват, че изменението няма да доведе до отражение в административно-териториалното устройство на страната, а вместо това ще доведе до по-качествено прилагане на регионалната политика.
Разделянето на страната на определени райони не е от значение само за статистиката, но и за достъпа до европейски средства. От това какви са икономическите и демографски показатели на всеки един район зависи процентът на еврофинансиране по различните програми, част от политиката на сближаване на ЕС.
Какъв вариант ще представи НСИ за нови райони на страната?
Вариантът за нов обхват на регионите от ниво 2 е с четири региона, както следва:
- Северен, включващ областите Видин, Монтана, Враца, Ловеч, Плевен, Габрово, Велико Търново, Търговище, Русе, Разград и Силистра;
- Източен, включващ областите Добрич, Варна, Шумен, Бургас, Сливен и Ямбол;
- Южен, включващ областите София, Перник, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик, Смолян, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Кърджали;
- Столичен, включващ област София (Столична община)
Определеният вариант за нов обхват на регионите от ниво 2, който ще представи НСИ, е приоритизиран измежду общо три предложения на Междуведомствена работна група, след анализ на резултатите от проведени обществено обсъждане и съгласувателни процедури“, казват от пресцентъра на кабинета.
Карта на новото райониране на България
Източник: Economic.bg