27.7 C
София
понеделник, 22 юни 2026

„Спаси София“ предупреди: Обмислят скок на цените на билетите заради огромна дупка в бюджета

Най-четени

Още от същото

Категоричен отпор на идеята за поскъпване на билетите и картите за градски транспорт в София обявиха от „Спаси София“. Лидерът на организацията Борис Бонев заяви, че прехвърлянето на близо 100 млн. евро дефицит върху пътниците е „грешна политика“, която наказва хората, избрали обществения транспорт. Повод за острата реакция са информации, че Столична община обмисля запълване на бюджетната дупка в транспортния сектор чрез вдигане на цените.

ОЩЕ: Срам за София: Под 20% от спирките в центъра пазят от дъжд и слънце

Бонев определи подобно намерение като „абсурдно“ и в разрез с добрите европейски практики. „София трябва да насърчава хората да използват градски транспорт, а не да ги наказва за това. Недопустимо е ползващите масовия транспорт всеки път да бъдат изкупителната жертва, когато в бюджета липсват пари“, коментира Бонев.

От „Спаси София“ посочиха фрапантен парадокс – докато се обсъжда поскъпване на билетите, цените за паркиране в столицата не са променяни от 15 години. Така на практика паркирането на личен автомобил в центъра излиза по-евтино от ползването на градския транспорт. „Това е в разрез с всяка логика и с практиките на европейските градове с най-добър транспорт и най-високо качество на живот“, допълват от партията.

ОЩЕ: Борис Бонев предложи каква да е цената в евро на билета за градски транспорт

От „Спаси София“ са категорични, че ако администрацията внесе официално предложение за повишение на цените, групата им в Столичния общински съвет ще гласува „против“. Бонев подчерта, че при евентуално решение на СОС за поскъпване, екипът му е готов да сезира съда, за да защити интереса на пътниците.

Източник: Актуално

spot_img

Последни публикации