14 C
София
събота, 05 апр. 2025

Стартъпът Web3 цели да промени играта в надцакването с мита

Най-четени

Още от същото

В хода на ескалиращата търговска война и обявения най-нов кръг от мита от президента Доналд Тръмп на 2 април, който той нарича „Ден на освобождението“, стартъпът Web3 заяви амбициите си да проследява автоматично митата върху стоки, влизащи и излизащи от САЩ, използвайки своята блокчейн платформа Watr. Твърдението наистина може да е смело, но това не е новост доколкото подобни опити са правени и от други Web3 стартъпи.

Платформата на Watr вече се използва за валидиране на суровини от големи минни компании и автомобилни производители. Тя е създадена от бивши ръководители на „Шел“, „Бритиш петролиъм“ и „Джей Пи Моргън“ и се оглавява от Мериам Аяти – бивш шеф на поделението за привличане на клиенти и инвестиции в Shell Trading. Watr има инвеститори от синдикат от засега неназовани крипто фондове за рисков капитал (VC) и ръководители от сектора на суровините. Компанията вече е привлякла няколко милиона долара и редица гиганти от суровинния бранш.

„Скоро ще можем да допълваме докладваните данни с машинно извлечена информация от безбройните сателити, сензори и хранилища с отворен код, които следят откъде идват суровините и дали са били прехвърлени от друг кораб в морето, например“, уверява Аяти. И допълва, че онова, което може да привлече вниманието на Тръмп, е обстоятелството, че дадена суровина може да бъде предварително проверена за обмитяване, преди да се осъществи трансакция.

„Някои правителства на държави извън западния свят споделят, че търговците на суровини от западни страни понякога твърдят, че продукта, която са купили, ще отиде например в Европа, но след това се изпраща, да речем, на азиатски пазар“, каза Аяти. И обяснява, че „по този начин те печелят много повече пари, защото не дават дължимия дял на първоначалните собственици на суровината“. Докато със системата на Watr „в момента, в който се дължат мита, дори преди парите да сменят собственика си, пратката може да бъде проверена дали е обмитена или не.“

Световният суровинен пазар вече се оценява на 20 трилиона долара, така че залозите очевидно са високи.

Платформата на Watr проследява суровини с помощта на инструменти, базирани на технологията блокчейн, използвайки всичко – от децентрализирани идентификатори за институции до цифрови отпечатъци за съответните продукти.

блокчейн

През 2022 г. Watr стартира с идеята да се проследява произхода на дадена суровина по отношение на регулации, като емисии на въглероден двуокис или други ESG (екологични, социални и управленски) съображения.

Тъй като ESG губи популярност, сега компанията се насочва към санкции и мита, използвайки своята блокчейн платформа, за да тества произхода на суровините и да гарантира, че клиентите ѝ не нарушават неволно регулаторни изисквания, още преди сделката да бъде сключена.

Тази седмица Watr също обяви преминаването си към блокчейн мрежата Avalanche, разработена от Ava Labs. Блокчейнът позволява на компании като Watr да създават така наречените „суверенни вериги“, пригодени за специфични нужди на индустрията. Той вече се използва от „Джей Пи Моргън“, „Ситибанк“ и Федералната агенция за управление на извънредни ситуации на Съединените щати (FEMA).

Това не е първият случай когато блокчейн се предлага като решение за търговията със суровини.

блокчейн

През 2018 г., група индустриални гиганти, включително „Ай Ен Джи“, „Щел“ и „АБН АМРО“, подкрепиха инициативата komgo – платформа, базирана на блокчейн, целяща да рационализира търговското финансиране за суровини. Основната й задача беше да намали измамите и забавянията чрез дигитализиране на ключови документи като акредитиви и записи „Опознай своя клиент“. По стечение на обстоятелствата, Аяти също е била част от тази инициатива.

Стартъпът Web3 цели да промени играта в надцакването с мита

Въпреки това, извън Watr, много от тези по-ранни проекти не са се развили.

Експерти от бранша коментират, че плановете на Watr трябва да се тестват от пазара, защото и преди е имало много грандиозни твърдения от Web3 стартъпи относно веригите за доставки без особени резултати. Така че ако Watr наистина успее да вкара предварителната проверка на митата преди сделка директно в блокчейна, особено с подкрепата на големи играчи и опитен ръководен екип, това би могло да е повратна точка за включването на технологията в световната търговия.

Четете още : Web3 променя играта в социалните мрежи.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации