Автомобилният гигант Stellantis заяви в сряда, че оттегля финансовите си прогнози за цялата година. Причината е несигурността относно въздействието на търговската политика на президента на САЩ Доналд Тръмп, предава CNBC.
Мултинационалният конгломерат, който притежава известни марки, включително Jeep, Dodge, Fiat, Chrysler и Peugeot, отчете нетни приходи за първото тримесечие от 35.8 милиарда евро, което е спад от 14% спрямо предходната година.
Компанията заяви, че намалението се дължи главно на по-малките обеми на доставките, неблагоприятният регионален микс и нормализирането на цените.
Анализаторите очакваха нетните приходи на Stellantis да достигнат 35.4 милиарда евро, според анкета на Reuters.
„Докато резултатите от продажбите за първото тримесечие на 2025 г. бяха под нивата от предходната година, други ключови показатели за ефективност (KPI) отразяват ранен, първоначален напредък в усилията ни за търговско възстановяване“, каза Дъг Остерман, главен финансов директор на компанията.
Автомобилният производител заяви, че ще отмени финансовите си насоки за 2025 г. поради несигурността, свързана с тарифите, добавяйки, че е „силно ангажиран“ с политиците по отношение на тарифните политики.
Резултатите идват малко след като световният автомобилен сектор приветства известното облекчение от администрацията на Тръмп.
Във вторник президентът на САЩ подписа изпълнителна заповед за смекчаване на някои автомобилни мита.
25-процентните тарифи върху вносните превозни средства в САЩ ще продължат да действат, но новите мерки целят да намалят общото ниво на митата върху вноса на превозни средства, които са резултат от отделни мита – като например допълнителните 25% върху стоманата и алуминия – „натрупващи се“ едно върху друго.
Съгласно последната заповед на Белия дом, допълнителните 25% мита върху авточастите, които трябваше да влязат в сила от 3 май, също ще продължат да действат, но превозните средства, които преминават през окончателно сглобяване в САЩ, ще могат да отговарят на условията за частично възстановяване на тези мита в продължение на две години.
Източник: Economic.bg