Стейбълкойните бързо се утвърждават като основен елемент на глобалната дигитална икономика, като между януари 2023 г. и февруари 2025 г. са обработени над 94.2 милиарда долара в плащания, според анализ на Artemis. Доскоро считани за нишов инструмент в крипто сектора, днес стейбълкойните трансформират онлайн разплащанията в B2B, потребителски и търговски екосистеми.
Начело на тази трансформация е Binance Pay – глобалната платформа за криптоплащания на Binance, която позволява на потребители и търговци да изпращат и получават стейбълкойн плащания сигурно и мигновено – без никакви такси за трансакции.
„Стейбълкойните вече не са просто иновация в света на криптовалутите – те се превръщат във фундаментална платежна технология“, коментира Дейвид Пренсе, маркетинг ръководител на Binance за Европейския съюз. „От B2B разплащания до парични преводи и глобална търговия – стейбълкойните предлагат по-бърза, по-евтина и по-достъпна алтернатива. Binance Pay се гордее, че е начело на този процес“, допълва той.
Binance Pay: Улесняване на глобалните плащания със стабилни монети
С над 40 милиона активни потребители през 2024 г. – ръст от 226% спрямо 2023-а – Binance Pay изпълнява обещанието стейбълкойните да се превърнат в практичен инструмент за ежедневни плащания. Платформата предлага изпращане и получаване на дигитални активи без разходи за блокчейн такси.

От 2022 г. насам Binance Pay е обработила над 26 милиарда долара в международни криптопреводи, спестявайки на потребителите приблизително 1.75 милиарда долара в сравнение с традиционните финансови системи. Неотдавнашен доклад на индустрията установи, че, изпращането на 200 долара чрез стабилни монети през Binance Pay може да струва едва 0.00025 долара – в сравнение със световната средна стойност от 12.70 долара при традиционни услуги за парични преводи. Чрез партньорства с местни системи като Pix в Бразилия и DK Bank в Бутан, Binance Pay продължава да разширява локалното си присъствие, така плащанията със стейбълкойни обслужват както развити, така и нововъзникващи пазари.
Ускорено приемане на стейбълкойни
Според доклада на Artemis, пазарната капитализация на стейбълкойните достига 239 милиарда долара към месец май тази година в сравнение с едва 10 милиарда през 2020-а. Вече над 150 милиона блокчейн адреса притежават стейбълкойни, като 10 милиона от тях извършват ежедневни трансакции. B2B плащанията представляват 36 милиарда долара годишно – надвишавайки трансакциите между потребители, картови плащания и B2C обеми.
Тази тенденция се потвърждава и от проучвания на Deloitte, които наричат 2025 г. „годината на платежните стейбълкойни“. Основание за това дава пазарната капитализация от над 200 милиарда долара и нарастване на платформите и приложенията извън търговията с крипто, включително за преводи и B2B разплащания. Освен това, според доклада на Deutsche Bank от месец май тази година, стейбълкойните са на прага на масово възприемане, като пазарът им се е увеличил от 20 милиарда долара през 2020 г. до 246 милиарда.
Глобална динамика и регионални иновации

Приемането на стабилни монети варира в различните региони според местните финансови нужди и инфраструктурни пропуски. На пазари с висока валутна волатилност или ограничен достъп до банкови услуги – като части от Латинска Америка и Африка – стейбълкойните предоставят критична алтернатива за съхранение на стойност и трансгранична търговия. Междувременно региони като САЩ са водещи в регулаторните иновации и интегрирането на стейбълкойни в традиционните финанси.
На 17 юни Сенатът на САЩ одобри Закона GENIUS, с който се създава първата федерална регулаторна рамка за разплащане със стабилни монети, отбелязваща важен етап за легитимността и съответствието в тази област. Първичното публично предлагане (IPO) на компанията Circle на Нюйоркската фондова борса допълнително сигнализира за институционалното доверие в сектора на стабилните монети, като акциите се утроиха при дебюта и набраха 1,1 млрд. долара.
Източник: Banker.bg