6.8 C
София
неделя, 06 апр. 2025

Стомана, култура и водород: Прераждането на металургичния комплекс „Долни Витковице“ (галерия)

Най-четени

Още от същото

Там, където някога се лееше желязо, днес се коват идеи за по-умен, по-чист и по-смислен живот. Индустриалният комплекс „Долни Витковице“ – сърцето на някогашната тежка промишленост в чешкия град Острава – изживява своята втора младост като културен, образователен и технологичен център.

Уникалната му трансформация съхранява индустриалната памет на региона, привлича хиляди туристи и задава нови стандарти за устойчиво градско развитие. А зад всичко това стои визията на един човек, който отказа да остави металургичното сърце на града да изгасне.

Това обаче не е всичко. Бъдещи мащабни проекти, като жилищния квартал „Град в града“ за 15 000 души и иновативния квартал „Водороден град“, обещават да направят този комплекс пример за иновация и развитие в цяла Европа.

Как започва всичко?

Преди близо два века, през 1828 г., в град Острава се заражда едно от най-значимите индустриални предприятия в Централна Европа – металургичният завод във Витковице. Инициативата е на архиепископа на Оломоуц, Рудолф Хабсбург, но разцветът на предприятието настъпва под ръководството на Саломон Майер Ротшилд след 1843 г.

Известната фамилия дори изгражда своя вила на територията на комплекса. Тя е служила като официална резиденция и управленски център, но самият финансист никога не е живял в нея.

Ефективността на производството по онова време правят комплекса единствен по рода си. В интервю за Economic.bg председателят на борда на Vítkovice, a.s. (бел.р. – холдингът, който управлява комплекса), Родан Брошкевич, подчертава значението на комплекса:

Това е национално културно наследство, защото е единственото място в Европа, където целият индустриален процес – добив на въглища, производство на кокс и производство на желязо – е бил концентриран на едно място.“

Всички съоръжения са разположени на площ от 200 000 квадратни метра и имат решаваща роля през двете световни войни, доставяйки ключови материали за военните операции на Австро-Унгария, а по-късно и на Чехословакия. През Втората световна война заводът е важен доставчик на желязо и стомана за германската военна индустрия.

Последното производство на чугун е извършено през 1998 г., когато комплексът е затворен заради сериозно екологично замърсяване, отбелязвайки края на индустриалната ера в региона.

Визия и постоянство

Преобразуването на „Долни Витковице“ започва през 2010 г., благодарение на чешкия бизнесмен и визионер Ян Светлик, когото Брошкевич описва като „бащата на идеята“. Светлик купува индустриалния комплекс от държавата и започва да го развива с ясна цел – запазване на индустриалното наследство и създаване на съвременен културен и образователен център. За тази цел той си партнира с известния архитект Йозеф Плескот.

В днешни дни собствеността върху комплекса „Долни Витковице“ е разпределена между частния инвеститор Ян Светлик, неправителствената организация Dolní oblast Vítkovice (DOV) и частично – град Острава. С трансформацията и развитието на обекта активно е ангажирана и компанията Vítkovice, a.s. – индустриален холдинг, свързан с Ян Светлик, който предоставя техническа експертиза и подкрепа на DOV. Така се оформя модел на партньорство между бизнес, граждански сектор и местна власт.

Bolt Tower

В процеса на реконструкцията са разрушени 139 сгради, за да се отвори пространството за нови функции.

Имахме огромни предизвикателства, като замърсяванията от коксохимическото производство и необходимостта от изграждане на изцяло нова инфраструктура“, казва Родан Брошкевич.

Не е случайно, че комплексът е в Топ 5 на най-посещаваните места от туристи в Чехия. Освен да се хапне италианска храна в ресторанта на територията на комплекса, в него определено има какво да се види.

Най-впечатляващ пример за трансформация е залата Gong. Бивше газохранилище с диаметър 70 метра и височина 32 метра, днес е една от най-популярните многофункционални концертни и изложбени зали в Чехия, разполагаща с модерни технологии за звук и осветление.

Bolt Tower е друга емблематична структура. Тя е издигната върху бивша доменна пещ с височина от 78 метра. Понастоящем кулата служи като наблюдателна площадка и кафене, предлагаща зашеметяващи панорамни гледки към Острава и околностите.

Големият научно-технически център е разположен в модерна сграда и предлага интерактивни експозиции, посветени на технологиите и науката. Сградата, със своите над 14 000 кв. м площ, осигурява възможности за интерактивно учене на ученици, студенти и широката публика.

Малкият свят на техниката U6 е създаден в бивша електроцентрала, където оригиналното оборудване е запазено като част от музейната експозиция. Посетителите могат да разгледат автентични машини и устройства, които разкриват развитието на индустриалните технологии.

Бивше газохранилище

Миньорският музей в парк Ландек е разположен в автентична мина, където посетителите могат да се докоснат до оригинални миньорски съоръжения и да научат за тежкия труд на миньорите в миналото.

Heligonka е културно пространство, което служи като сцена за музикални и театрални постановки. Помещава се в реконструирана историческа индустриална сграда, съчетаваща миналото и съвременния културен живот.

Поглед към бъдещето

Dolní oblast Vítkovice има амбициозни планове за разширение и развитие. Сред най-впечатляващите е проектът „Град в града“ – модерен жилищен квартал за около 15 000 души, разказва Брошкевич пред Economic.bg. Неговото строителство е планирано да стартира през втората половина на 2030 г.

Този квартал ще разполага с училища, детски градини, хотели и уелнес центрове. Транспортната инфраструктура ще включва нови пътища, трамвайни линии, велоалеи и пешеходни зони.

Друг ключов проект – за т.нар. „водороден град“ (Hydrogen City) – ще бъде изграден върху бивше депо за шлака, разположено на площ от 102 хектара в близост до основния комплекс Dolní Vítkovice. Идеята е да се създаде самодостатъчен квартал, който използва водород като основен източник на енергия. В него ще има жилища, офиси, научни лаборатории и обществени сгради, захранвани с чиста водородна енергия.

Водородът ще се произвежда чрез електролиза, използвайки фотоволтаична енергия и други възобновяеми източници. Ще бъде създаден и изследователски център, в който ще се работи както по производството, така и по употребата на водород.

Проектът е в дългосрочна перспектива, и ще се реализира след 2032 г., т.е. след приключването на проекта „Град в града“ и необходимата рехабилитация на терена.

Това ще бъде напълно самодостатъчен квартал, който ще произвежда и използва водород като енергиен източник,“ обяснява Брошкевич.

За градовете и регионите в България, които са изправени пред подобни предизвикателства, свързани с трансформация, Родан Брошкевич има ясен съвет: „Не се страхувайте. Мислете много и търсете празните пространства на пазара. Най-важното е да задържите хората, като им осигурите качествено образование, добра култура и отлична инфраструктура. Партньорството между бизнеса и местните власти е абсолютно необходимо за успеха.“

Пожелавам ви и в България да намерите един Ян Светлик.“

Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации