10.8 C
София
събота, 10 май 2025

Строителството на столичното метро поскъпва с още 174 млн. лв.

Най-четени

Още от същото

Строителите на разширението на третия метродиаметър на столичното метро ще получат 174 млн. лв. индексация. Това гласува Комисията по финанси и бюджет, но докладът тепърва трябва да бъде одобрен и на заседание на Столичния общински съвет. По време на обсъждането се заформи спор между представител на „Трейс Груп Холд“, общинските съветници и изпълнителния директор на „Метрополитен“ проф. Стоян Братоев.

Докладът е внесен от кметът Васил Терзиев и председателят на СОС Цветомир Петров. Обсъжда се от края на миналата година. Впоследствие като съвносители се присъединиха представители на други политически сили – Бойко Димитров (ПП-ДБ-СС), Прошко Прошков (ГЕРБ), Иван Таков („БСП за България“), Вили Лилков (МК „КОД“) и Севделина Петрова (независим).

В него се залага 30-процентна индексация на договорите за строителство на две разширения на метрото – трите линии към „Левски Г“ и шестте към „Слатина“. Увеличението се равнява на 174 млн. лв., които трябва да бъдат осигурени със заем от Европейската инвестиционна банка или със средства на Столична община.

Припомняме, че строителите вече получиха 15-процентова индексация, която бе приета и гласувана през 2022 г.

Обсъжданията

По време на дискусията стана ясно, че фирмите са искали 50-процентово увеличение, но впоследствие се е постигнал консенсус за по-малкия процент.

Припомняме, че индексацията на всички строителни договори в България стана възможна през 2022 г., когато официално бе приета Методика, по която да се определя. Всички контракти може да се индексират до три пъти в годината.

Като „отваряне на кутията на Пандора“, описа докладът Карлос Контрера, въпреки пределната му стойност от 174 млн. лв. По думите му докладът ще стане „матрица“ за всички останали изпълнители в София, че може да се иска индексация и не е ясно дали бюджетът на Столична община ще може да удовлетвори всички искания. Тезата му бе подкрепена от Андрей Зографски и Прошко Прошков.

Ние фиксираме максимална възможност, която бихме могли да одобрим. Важно е да знаем какви финансови задължения поемаме, защото капиталовата програма за 2025 г. ще е на минус 174 млн. лв.“, коментира Контрера.

В дискусията се включи Христина Рихтева, представител на „Трейс Груп Холд“. Фирмата е изпълнител на една от метростанциите, която се изгражда по линията. Тя заяви, че проектът на споразумение не е обсъждан с фирмите и има некоректни точки. Посочи конкретно точки, свързани с това, че дружествата трябва да декларират, че няма други финансови и имуществени претенции и че няма неуредени въпроси и пречки за изпълнението на договорите.

По думите ѝ тези точки биха ограничили фирмите от евентуални бъдещи претенции, свързани с непредвидени обстоятелства, както и претенции за действия или бездействия от страна на Възложителя.

Няма смисъл да се одобрява текст, който никой няма да подпише“, заяви Рихтева.

Изказването й разбуни духовете и общинските съветници, заедно с проф. Братоев заявиха, че забележките не са относими, още повече, че докладът се гледа за трети път и би трябвало всичко да е било предварително обсъдено.

Споразумението е направено само и единствено за индексациите и не касае друга материя. За непредвидените разходи да се говори е просто смешно. Имат право на 5%, ако ги докажат“, коментира проф. Братоев.

Андрей Зографски (ПП-ДБ-СС) заяви, че не е нормално „на коляно“ да се правят изменения. По думите му „борбата е за 20-те процентни пункта да не се претендират на следващ етап.“

Общината няма газови находища или рафинерии да финансира до безкрай некачествената работа на строителните фирми“, заяви той.

Прошко Прошков (ГЕРБ) също заяви, че такива промени е трудно да се правят. Той поиска обаче да знае, след като фирмите имат претенции, какво ще стане, ако не подпишат споразумението, което трябва да бъде гласувано от СОС.

„Ако няма подписване на това решение, пак ли ще го преразглеждаме?“, попита Прошков.

Да вървим към споразумение, а който не иска, да се маха от обекта и да спира. Трябва да ги позлатим от молене ли? Не съм съгласен“, заяви Зографски.

По думите на проф. Братоев темата е обсъждана многократно с изпълнителите, включително на срещи при кмета Васил Терзиев. „За мене е грешка въобще, че строителите се питат какво искат.“

Ваня Тагарева (ГЕРБ) изрично подчерта, че няма да участва в гласуването, тъй като има съображения, че се създава прецедент, който ще доведе до много строители да имат претенции, а бюджетът няма да издържи.

В крайна сметка докладът бе подкрепен и приет на Комисията по финанси и бюджет. Получи гласовете на 12 общински съветници. Докладът трябва да се гледа и от Комисията по икономика, но вече е включен в дневния ред на заседанието на СОС, което ще се проведе на 13 март.

Договорите и индексациите

Първото разширение до „Левски Г“ се изгражда от различни компании, а цените по договорите им вече бяха увеличени веднъж с 15 процента, или малко над 32.4 млн. лв. В документацията към проекта на решение е записано, че „Метрополитен“ е разплатил почти 28 млн. лв. на „ХСС – Монолит София“ ДЗЗД, „Трейс Груп Холд“, „Джи Пи Груп“. През тази година предстои разплащане от почти 4.5 млн. лв. на ДЗЗД „Сименс Мобилити“.

След индексацията най-скъп стана договорът на „Трейс Груп“, който от първоначална стойност 75 млн. лв. скочи на 86.3 млн. лв. Контрактът на „Джи Пи Груп“ се увеличи от 49.5 млн. лв. до 55.4 млн. лв. Договорът с „ХСС – Монолит“ поскъпна от 63.6 млн. лв. до 80 млн. лв.

Изпълнението на разширението към края на декември 2024 г. е 66.7%. Проектът трябваше да е приключил до края на 2025 г., но преди няколко седмици стана ясно, че ще е готов в средата на 2026 г.

Другото разширение, по което се строят 6 станции до „Слатина“, също се изпълнява от няколко фирми. Гласуваната индексация от 15% през 2022 г. бе в размер на около 32.7 млн. лв. „Метрополитен“ е разплатил над 7.1 млн. лв. до момента, а през 2025 г. трябва да плати още 25.4 млн. лв.

Изпълнители на първите 4 станции са две обединения около „Трейс Груп Холд“. Първите две метростанции се изпълняват от Обединение „Метро Шипка“, с участници „Трейс Груп“, „Инжпроект“ и подизпълнител „Старт-Инженеринг“. Първоначалната стойност на договора бе над 93.3 млн. лв. без ДДС. След индексацията скочи с 14 млн. лв. до над 107.3 млн. лв.

Следващите две станции се строят от Обединение „Метро Слатина“, с участници „Трейс Груп“, „Билд Лаб“ и подизпълнител „Старт-Инженеринг“. Стойността на договора бе в размер на над 75 млн. лв. Той се увеличи с над 11.2 млн. лв., достигайки над 86.3 млн. лв.

Последните две станции се изпълняват от ДЗЗД „Метробилд Изток“, с участници „Джи Пи Груп“ и „Смарт Билд Дигитал“. Стойността на договора бе над 111.9 млн. лв. Тук индексацията бе в размер на над 16.7 млн. лв., като контрактът скочи до над 128.7 млн. лв.

Напредъкът по изпълнението на станциите е 21.1%. Участъкът трябва да бъде пуснат в експлоатация през 2027 г.

Заради ниския процент индексация от 2022 г. обаче от миналата година строителите предупреждават за финансов недостиг и спиране на строителството. В проекта на решение е посочено, че се

забелязват тенденции към намаляване на обема на изпълняваните месечно СМР по тези договори. В тази връзка изпълнителите са изпратили редица предупредителни писма, че поради финансовия недостиг предупреждават за предстоящо спиране на строителството.“

Спирането на строителството ще доведе до генериране на допълнителни разходи и крие рискове от аварийни ситуации, се посочва още.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации