
Судан е изправен пред най-тежката хуманитарна криза в света, като цивилното население продължава да понася последствията от бездействието на международната общност – алармират неправителствени организации и ООН, докато гражданската война в страната навлиза в третата си година, пише в. „Гардиън“.
Обединеното кралство днес е домакин на среща на министри от 20 държави с цел да бъдат подновени блокираните мирни преговори. Дипломатическите усилия обаче често остават на заден план заради други кризи, включително войните в Украйна и Газа.
Две години след избухването на сраженията в Хартум между суданската армия и паравоенното формирование „Сили за бърза подкрепа“ (RSF) загиналите са стотици – поредното свидетелство за жестокостта и широкомащабните хуманитарни последици от конфликта.
Последствията за 51-милионното население на страната са опустошителни: освен загиналите, стотици хиляди са застрашени от глад, а почти 13 милиона души са били принудени да напуснат домовете си, включително 4 милиона са избягали в съседни държави.
„Судан е в по-лошо състояние от всякога“, казва Елиз Налбандиан, регионален координатор по застъпничеството на Oxfam. „Най-голямата хуманитарна криза, най-голямата криза с разселени хора, най-голямата хранителна криза… Сриват се всички грешни рекорди“.
Миналия месец суданската армия си върна символичния президентски дворец в Хартум и си възвърна контрола над по-голямата част от столицата. Но на много мест в страната сраженията продължават. По данни на ООН, над 400 души са били убити при последни атаки на RSF в Дарфур, където групировката се опитва да завземе Ел Фашер – последната щатска столица в региона, която все още не е под неин контрол.
Източник: Banker.bg