17.8 C
София
четвъртък, 24 апр. 2025

Тежкият път да одобрят дете за лечение в чужбина и колко помага държавата

Най-четени

Още от същото

През последните пет години държавата в лицето на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) е одобрила 1 1158 заповеди за лечение на деца в чужбина. Отказите са 142. 151 случая са прекратени поради липса на коригираща информация в срок. Платените средства от НЗОК са в размер на 22 178 194 лв. Основните държави, където най-често се изпращат децата са зе лечение са Германия, Австрия, Франция, Белгия, Италия и Испания, а извън ЕС – Швейцария, Турция, САЩ и Великобритания. Това съобщиха от Фондация „Даная“, след като са поискали официални данни от НЗОК.

ОЩЕ: Зов за помощ: Дете с тежка диагноза се нуждае от скъпо лечение

Какво стои зад одобрението?

Въпреки отпуснатите над 22 млн. лв. от страна на държавата, често чуваме думи като „Защо събираме пари, след като държавата плаща лечението в чужбина?“. НЗОК наистина отпуска средства, но въпросът е какво стои зад този процес, колко е достъпен той.

От Фондация „Даная“ обясняват, че наличието на процедура за финансиране не означава автоматична подкрепа. За родителите тя често представлява лабиринт от изисквания, срокове, документи, преводи, оферти и комуникация с чуждестранни клиники – всичко това в момент на силен емоционален и физически стрес.

ОЩЕ: Ученици се обединиха в подкрепа на млад мъж: Как да помогнем на Тишо?

„Тази подкрепа е достъпна само за онези родители, които могат да преминат през изключително сложна процедура. Цялата тежест по организацията на лечението – откриване на клиника, искане на оферти, превод и заверка на документи, комуникация с чуждестранни институции и финализиране на документи до НЗОК – пада изцяло върху родителите“, обясняват от фондацията и добавят, че в критичен момент, когато родителят би трябвало да е до леглото на детето си, той е принуден да бъде координатор, стратег и преводач.

Липсата на Национална детска болница

От гражданската организация заявяват, че един от най-големите проблеми, които не се коментират в отказите за лечение в чужбина, е липсата на Национална детска болница. „Това не е просто сграда. Това е структура, която обединява специалисти от различни области – онколози, хирурзи, невролози, кардиолози, рехабилитатори – в единен екип“, категорични са от фондацията.

У нас тези специалисти са разпръснати в отделни болници, често в различни градове. Липсва координация, липсват общи протоколи и единен план за лечение. Родителите често сами трябва да търсят дадени специалисти.

ОЩЕ: Майка от Враца се нуждае от помощ в борбата с коварно заболяване

Историята на София

София е дете с онкологично заболяване, за което НЗОК одобрява лечение в Италия чрез протонотерапия. В деня преди заминаването ѝ обаче състоянието ѝ рязко се влошава и клиниката в Италия отказва прием. В България ѝ се предлага само химиотерапия. Единственото възможно решение е в Турция – страна, която е близо, позволява транспортиране без самолет и предлага мултидисциплинарен екип, способен да започне лечение незабавно.

Случаят на София показва не само, че бързината и координацията между различни медицински специалисти са решаващи, но и че някои изследвания, които са ключови за вземане на терапевтично решение, не се правят в България или отнемат твърде много време. Това забавя цялостно изясняването на клиничната картина и отлага старта на терапията.

Друг сериозен проблем е липсата на достатъчно патолози, които да извършат ключовите изследвания в нужния срок.

ОЩЕ: Зов за помощ: Да помогнем на музиканта Янко Бръснаря, претърпял инсулт

Искания

От Гражданска инициатива „Даная за живот“ искат:

  1. Дигитална информационна система, поддържана от Министерството на здравеопазването, която да насочва родителите към най-подходящите болнични заведения и специалисти в реално време.
  2. Правила за добра медицинска практика във всички специалности до 31.12.2024 г. с нормативни гаранции за прилагането им.
  3. Система за контрол на междуболничната и вътреболничната комуникация, която да осигури ефективност, прозрачност и проследимост на действията при лечението на деца.

ОЩЕ: Баща на две деца има нужда от средства, за да пребори мозъчен тумор

Защото животът на едно дете не може да зависи от това дали родителят има юридическо образование, връзки в чужбина и Google Translate.

Всяко дете, нуждаещо се от лечение, заслужава шанс за живот – независимо дали лечението се намира у нас или в чужбина.

Източник: Актуално

spot_img

Последни публикации