„Стачка след Великден!”. Така лаконично изрази пред „Банкеръ“ отношението си към последните промени на пътните такси Георги Петърнейчев, председател на Асоциацията на българските предприятия за международни превози и пътища.
Транспортният бранш е в протестна готовност заради планираното увеличение на толтаксите с 10% от началото на април и с още 10% от 1 септември.
„Примирихме се с 10% увеличение, но ще се борим срещу следващите 10 процента. Ще докажем, че реално се събират повече пари“, категоричен бе той.
Превозвачите заявяват, че нямат възражения срещу самата тол система, но се оплакват от събирането на пари за услуга, която не се предоставя адекватно. Те подчертават, че в България се облагат и второкласните пътища, докато в други европейски държави, като Сърбия, таксите се събират само за автомагистрали.
На въпрос на „Банкеръ” каква е причината за този слаб контрол Петърнейчев отговори, че подозренията, че няма необходимите уширения по пътищата, където безопасно да бъдат спирани тировете, са част от проблема. Истинският е в нежеланието за работа на контрольорите, незнанието на чужд език и занижения контрол над тяхната дейност.
А става дума за немалко пари. Около 600 км.в страната в едната посока – 21 лева и още толкова на връщане прави 42 лева.
Рекет обаче се упражнява на държавно ниво с измислената такса за дезинфекция. В момента няма епидемии на заразни болести. Защо тогава на турската граница ни „облагат” с 20 лева такса за дезинфекция, а преди бяха 40 лева. Турците като видели от нас сложили и те такса – 75 лева. Това е абсолютно необосновано към един бранш, който дава около 10% от Брутния вътрешен продукт, изтъква Петърнейчев.
Българските превозвачи, а не международните, са основните нарушители на правилата за заплащане на тол такси, разкри още председателят на асоциацията. По думите му повечето международни превозвачи използват бордови устройства, които автоматично регистрират изминатите километри в България и в други европейски държави като Румъния, Унгария, Австрия, Словения и Чехия. В края на всеки месец дължимите такси се заплащат по електронен път. Въпреки това, според Петърнейчев, в България контролът върху събирането на таксите е слаб.
„В тол системата работят 600 души, но контролът е занижен – коментира той.- След премахването на граничните пунктове никой не проверява превозвачите. Те преминават през страната без да плащат, защото няма кой да ги спре“.
Петърнейчев подчерта необходимостта от намиране на механизъм, който да компенсира предишната система за събиране на пътни такси на границите – било чрез засилен контрол, било чрез алтернативни методи.
Той също така посочи, че големите транспортни компании, които управляват стотици камиони, плащат значителни суми – над един милион лева годишно в пътни такси. Въпреки това остава неясно защо приходите от тол системата възлизат на едва 500 милиона лева годишно. „Тези пари изтичат някъде“, смята Петърнейчев.
Правителство вдига тол таксите и винетките заради драстичния спад на приходите с близо 300 млн. лв. през миналата година въпреки увеличения трафик по пътищата. Още в началото на февруари премиерът Росен Желязков съобщи за значително намаление на приходите от пътни такси, а преди дни поиска и смяна на директора на Националното тол управление, което беше изпълнено на следващия ден.
По предварителни данни през 2024 г. приходите от пътни такси – тол и винетки, са 512.6 млн. лв., е отбелязано в проектобюджета на държавата за 2025-та. Това е с 294.8 милиона лева по-малко спрямо 2023 г., когато са събрани 807.4 млн. лв. по данни на пътната агенция. Нещо повече – събраните приходи от пътни такси са дори по-малко от тези през 2022 г. с близо 66 млн. лева.
Всичко това се случва на фона на увеличаващия се трафик по българските пътища, като ръстът през 2024 г. на годишна база е близо 2 на сто. Общо над 255 моторни превозни средства са преминали по 20 000 км републиканска пътна мрежа. От тях близо 204 милиона са леки коли, а товарните автомобили са над 48.2 милиона.
„Никой не потърси бранша за консултации”, каза още Петърнейчев. Няколко пъти искахме среща с ресорния си министър – този на транспорта, Гроздан Караджов, но такава не се състоя.
Източник: Banker.bg