14.8 C
София
сряда, 16 апр. 2025

Титли за България в борбата и щангите: Какви премии дава държавата на европейските шампиони?

Най-четени

Още от същото

Парите в спорта“ е спортна рубрика на Actualno.com, в която обръщаме внимание на финансовата страна в света на спорта.

Последните дни се оказаха изключително успешни за българския спорт – и в частност в борбата и във вдигането на тежести, които традиционно носят радост на България с постиженията на родните атлети. България може да се похвали с двама европейски шампиони в борбата – Магомед Рамазанов и Кирил Милов. Две европейски титли завоюваха и щангистите Ангел Русев и Иван Димов, а златните медали от шампионата в Кишинев тепърва може да станат повече – чрез Карлос Насар и останалите ни тежкоатлети.

Сумата, която се полага на европейските шампиони на България

Европейските титли винаги ни дават национална гордост, но какво е тяхното финансово измерение за шампионите на България? Справка на Actualno.com показва, че за европейска титла в олимпийски спорт държавата предвижда премия в размер на 20 000 лева. Разбира се, с някои условности, заложени в Наредба №5, която определя критериите, условията и реда за премиране на спортистите, техните треньори и други длъжностни лица.

Магомед Рамазанов и Кирил Милов взимат по 20 000 лева

За да се вземе пълната сума от 20 000 лева, има изискване за конкуренция, като е необходимо участието на 17 или повече състезатели в съответната дисциплина. Ако участниците са 16 или по-малко, то премията е до 50% – или 10 000 лева. Магомед Рамазанов и Кирил Милов би следвало да получат пълния размер на държавната премия, тъй като се се състезавали съответно в категории с 18 и 23 участници.

Премиите могат да паднат с поне 50%, ако липсва конкуренция

Сребърният медалист от Европейското първенство в Братислава Семен Новиков също следва да получи 100% от премията, предвидена за второ място, която е в размер на 10 000 лева. При другия сребърен медалист Абу-Муслим Амаев съществува казус, тъй като е в група с 16 участници. Същото важи и за бронзовата медалистка Биляна Дудова. За трето място пълната премия е в размер на 8000 лева, но сумата може да падне до 4000 лева – заради по-малко състезателки в нейната категория.

Казус в щангите: Колко пари се полагат на шампионите по вдигане на тежести?

Любопитна е и ситуацията във вдигането на тежести, тъй като там има някои категории с А и Б групи. Обикновено състезателите в А групите са под 16, което и миналата година създаде казус дали Карлос Насар няма да остане с наполовина орязана премия за европейската си титла. Ако държавата разглежда общия брой участници от двете групи и те надхвърлят 16, то би следвало щангистите да получат пълния размер на предвидените премии.

Ангел Русев

На този етап европейски шампиони са Ангел Русев и Иван Димов, които потенциално могат да вземат държавни премии в размер на 20 000 лева. В категория до 55 кг, в която се състезава Русев, има само А група, докато при Димов има и Б група. В щангите съществува и друг казус: тъй като тежкоатлетие участват в класирания в отделните движения (изхвърляне и изтласкване), то това евентуално може да наложи премиране в три направления – в изхвърляне, в изтласкване и в двубой. Като нашата медия знае, че това се е случвало през годините.

Ангел Русев остана назад в изхвърлянето, но в изтласкването спечели златен медал, за да вземе злато и в двубоя. Това потенциално може да му донесе не само 20 000 лева за европейската титла, но и допълнителни 20 000 лева за златото в изтласкването. Иван Димов пък спечели три златни медала – в изхвърляне, в изтласкване и в двубой. И отново следва да се отбележи, че не е ясно дали двамата щангисти изпълняват изискването за конкуренция от поне 17 участници за пълна премия.

Всичко е въпрос на трактовка от държавата по прословутата Наредба №5…

Автор: Стефан Йорданов

ОЩЕ от „Парите в спорта“: „Благодарствената премия“ в Славия за „вестниците първи“ и един от най-големите гафове на Левски

Източник: Актуално

spot_img

Последни публикации