По-ефективно ще бъде засичането на средна скорост в къси участъци – с дължина между 2 и 20 км. Около 80 такива отсечки ще бъдат обхванати на първия етап, като внедряването ще се извършва поетапно. Това съобщи директорът на Националното тол управление инж. Олег Асенов в интервю за Нова телевизия.
От думите му стана ясно, че първите трасета, които ще бъдат включени в системата, са по направленията София – Кулата, където се предвиждат между 8 и 10 контролни зони, София – Варна с до 12 кратки отсечки, София – Пловдив с 4 до 5 избрани точки, както и Троян – София, където 9 камери могат да бъдат използвани за целта. По думите на Асенов, броят на участъците трябва да бъде определен така, че да оказва реално въздействие върху пътната безопасност.
Общият брой на тол камерите в страната е 294. Системата за средна скорост използва автоматично разпознаване на регистрационни номера и на категорията на автомобила.
Четем данните на влизане и излизане от отсечката, така че няма как да се регистрира нарушение на кола, която не е присъствала на място“, коментира инж. Асенов.
Той допълни, че е възможно някои шофьори да се опитат да „надхитрят“ системата, като спрат за почивка в рамките на отсечката. Въпреки това според него подобно поведение също има превантивен ефект, тъй като водачите ще продължат пътуването си по-отпочинали.
Информацията за установените нарушения ще постъпва в реално време в интерфейс, свързан с МВР. Оттам нататък фишовете ще се обработват по обичайния механизъм, като се очаква съобщенията да достигат до нарушителите в рамките на няколко дни – чрез SMS или платформа за чатове.
Преди системата да влезе в реална експлоатация, предстои да бъдат финализирани техническите тестове, както и да се извърши сертифициране на измервателната функционалност на камерите, за да бъдат признати по норматив като устройства, годни за контрол на скоростта.
Необходимо е и изменение в Закона за движение по пътищата, което да позволи официално използването на тези устройства за контрол на скоростта. Подобни законови промени вече са внесени в Народното събрание и бяха приети на първо четене от Комисията по транспорт.
Очаква се реалният контрол и издаване на санкции по новия механизъм да започне през втората половина на годината, след като бъдат изпълнени всички изисквания.
Източник: Economic.bg