Не смятам, че благосъстоянието на българските граждани зависи от външното финансиране. То е за инвестиции в модернизация на страната и в реформи, но отнесено към БВП, представлява скромен дял. Всичко, свързано с Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), е на сайта на Next Generation.BG.Това обясни вицепремиерът Томислав Дончев в отговор на въпроса на депутатат от ДПС – ДПС Павлин Найденов, който искаше да знае кои са законите, които трябва спешно да бъдат приети от Народното събрание, за да не бъдат загубени средства по Плана за възстановяване. Дончев уточни, че въпросните проектозакони са внесени в парламента, но отказа да ги изброи.
Той обясни, че НПВУ е бил в режим на екстремен риск само до преди 3-4 месеца по две основни причини – фактически спрелият процес на постъпления от ЕК и драстично забавеният темп на инвестициите в страната. Освен това сериозно предизвикателство е условието проектите да бъдат реализирани до август 2026 г., при положение, че по някои от тях няма все още обявена обществена поръчка.
Въпреки това Дончев поясни, че е оптимист, че ще успеем да се възползваме в пълнота от цялото финансиране по НПВУ. Той отчете, че в резултат на тежките, но ползотворни преговори с ЕК, България е успяла, в някаква степен, да предоговори реформите в сектор „Енергетика“.
България не е искала предоговаряне на реформите в частите „Върховенство на закона“ и „Борба с корупцията“, добави Дончев. Така, в резултат от преговорите с ЕК, България очаква да отпадне изискването, свързано с второто плащане, за либерализация на пазара на дребно. Освен това България претендира, че е изпълнила искането, свързано с приемането на Пътната карта за климатична неутралност.
Друго важно движение по НПВУ, за което Дончев обяви, е реорганизацията на самите инвестиции – за проектите, които не са стартирали и за които няма проведена обществена поръчка, ще се наложи да отпаднат от НПВУ. Те така или иначе нямат шанса да се случат до края на август 2026 година и ще тежат на бюджета, обясни вицепремиерът. Той увери депутатите, че това отпадане ще стане по начин, по който България да не загуби средства.
Освен това той поясни, че когато НПВУ е подаван, той е наддоговорен с над 1 млрд. лева и заради това сега, проекти на стойност 1 млрд. лева, които могат да се случат с алтернативен източник на финансиране, са редуцирани или изтеглени от плана.
В заключение Дончев се изказа оптимистично за това, че България ще е в състояние до 2026 г. да обработи шестте плащания по НПВУ и то не е в рамките на цялата година, а през първите 7-8 месеца. Подчерта, че тя ще успее да извърши необходимите реформи и то не само за второто плащане, но за всички останали – до деветото.
Източник: Banker.bg