Няколко часа след брифинга на вицепремиера Томислав Дончев, на който категорично обяви, че „приход по второ плащане няма да има“, той свика нов брифинг, на който смекчи тона. И заяви, че „парите не са изгубени безвъзвратно“.
На въпрос „има ли все пак шанс България да получи пари до края на годината и безвъзвратно ли са изгубени парите“, вицепремиерът отговори:
Не са загубени безвъзвратно и припомням, че нито на срещата ни тази сутрин, нито преди един месец в парламента аз съм казал, че правителството се е отказало от амбицията си да получи колкото може по-голяма част от парите по второто плащане“.
Малко по-рано днес той каза: „Второ плащане, което е за 653 млн. евро, не е под въпрос, а то ще ни бъде отказано със сигурност.“ И не е ясно какво е предизвикало необходимостта вицепремиерът да се поправи, намирайки у себе си тази увереност, която липсваше сутринта.
В режим на суров реализъм единственото, което може да се направи, е да се опитаме да спасим част от финансирането по Плана и държавния бюджет за 2026 г.“, каза по-рано днес Дончев, реферирайки към опитите да се спасят пари по другите плащания.
Сега, няколко часа по-късно, той обясни, че до дни страната ни ще получи официално уведомление от Европейската комисия, че не сме изпълнили реформите за второто плащане, след което има 6 месеца, в които „бихме могли и ще се опитаме да направим всички реформи отначало“.
Той уточни, че става въпрос за тези закони, които не са приети или са приети във вид, който ЕК не одобрява – „за мен това е абсолютно реалистичен срок – до края на месец юли“.
ГЕРБ се надява да получи подкрепата от народните представители да се довърши това, което не е и срещу което самата партия, както и нейните коалиционни партньори – БСП и ИТН – категорично се противопоставиха в предишния парламент.
Казах ви кое ме притеснява – либерализацията на пазара на електроенергия“, каза Дончев.
Той призна, че партньорите от БСП продължават да настояват реформата да се отложи.
Всъщност той самият е на мнение, че либерализацията трябва да се отложи, защото тя е рискова за българските потребители.
Зимно време, когато цената на електроенергията е по-висока, ако някой получи двойно по-висока сметка, това едва ли ще го направи щастлив.“
Според него трябва да се изготви адекватен механизъм за компенсиране, който да помага на хората с по-ниски доходи, а в същото време да изключва тези, които топлят „15 метра басейн“.
Не съм убеден, че Народното събрание би подкрепило подобна реформа“, каза Дончев, с което реално признава, че няма как да изпълним условието за получаване на пари по второто плащане.
Той признава също, че и Пътната карта за климатична неутралност е проблемна и България води разговори с ЕК как трябва да изглежда тя. Той припомни и как реагираха депутатите от „Възраждане“ при гласуването ѝ в зала. Пропусна да отбележи обаче, че действията на проруската партия бяха синхронизирани с техните коалиционни партньори от ИТН.
Източник: Economic.bg