20.8 C
София
петък, 02 май 2025

Топ 10 на най-скъпите картини в света

Най-четени

Още от същото

Колекционерите поемат много рискове в днешния свят на изкуството. Независимо дали са открити в ъгъла на антикварен магазин или в луксозна модерна галерия, любителите на изкуството инвестират в неочаквани произведения, които отговарят на личния им вкус и им доставят наслада.

Възниква, обаче, въпросът: Колко сте готови да похарчите за произведение на изкуството?

За някои колекционери няма граница. Година след година аукционни къщи и частни галерии стават свидетели на рекордни продажби на картини както на класически майстори, така и на светила от 21-ви век, които преоткриват занаята.

Тук ще разгледаме някои от най-скъпите картини, продавани някога в историята на изкуството. 

Още: Топ 10 на най-известните картини в света, които всеки е виждал поне веднъж

10. “Водни змии II”, Густав Климт – 170 млн. долара

Завършена през 1907 г., “Водни змии II” е втората картина от поредица, изобразяваща чувствената природа на женската форма. По време на Втората световна война картината е била конфискувана от еврейската колекционерка Джени Щайнер от нацистите и дадена на нацистки режисьор. Творбата отново се появява пред обществеността, когато е предложена на търг от Sotheby’s през 2015 г. След неколкократна смяна на собствеността, картината е продадена още веднъж през 2017 г. на таен купувач за 170 милиона долара. Днес е изложена в Музея на Ван Гог в Амстердам.

9. “Портрети на Мартен Солманс и Оупийен Копит”, Рембранд ван Рейн – 180 млн. долара

Двойката сватбени портрети в цял ръст на Мартен Солманс и Опийен Копит е нарисувана от Рембранд ван Рейн през 1634 г. За разлика от други двойки портрети от 17-ти век, двете картини вървят винаги заедно от създаването им. Семейство Ротшилд придобива портретите през 1878 г. и по-късно ги продава чрез Christie’s на два музея – Лувъра и Държавния музей в Амстердам. Двата европейски музея се редуват да излагат портретите.

8. “Номер 6”, Марк Ротко – 186 млн. долара

Известна като “№6 виолетово, зелено и червено”, картината е нарисувана през 1951 г. от американския художник от руски произход Марк Ротко. Този шедьовър е съставен от три ярки цвята, които придават емоционална наситеност на творбата. Всяка от трите зони е омекотена около краищата, като изглежда, че наситените цветове естествено избледняват един в друг. Стилът на Ротко се характеризира с липсата на специфични изображения и използването на хоризонтални ивици от различни цветове.

Картината е продадена на руския бизнесмен Дмитрий Риболовлев през 2014 г. за 186 млн. долара. Противоречивият й дизайн предизвиква дебати сред купувачите, като някои смятат, че й липсва съдържание.

Още: Първият търг на творби, създадени само с изкуствен интелект, с разочароващи резултати (ВИДЕО)

7. “Портрет на Мерилин”, Анди Уорхол – 195 млн. долара

Емблематичният портрет на Мерилин Монро от Анди Уорхол е рисуван през 1964 г. две години след смъртта й. Често го определят като “Мона Лиза на 20-ти век”. Въпреки че Shot Sage Blue Marilyn е продадена в Christie’s през 2022 г. за около 195 млн. долара, сумата е значително по-малка от очакваната от мнозина. Аукционната къща очакваше цена от поне 200 млн. долара. Специалисти смятат, че по-ранните портрети на Монро от Уорхол имат по-голямо художествено и историческо значение. Всичките варианти на лицето на актрисата художникът базира на фотография на Монро от 1953 г., когато излиза филмът “Ниагара”.

6. “Знаменосецът”, Рембранд – 198 млн. долара

Рекламиран като един от най-ярките шедьоври на Рембранд “Знаменосецът” е автопортрет на холандския художник от “Златната ера”, рисуван през 1636 г. Картината някога е принадлежала на английския крал Джордж IV, преди семейство Ротшилд да я придобие през 1844 г. В края на 2021 г. нидерландското правителство обяви, че планира да закупи произведението на изкуството от Ротшилд за националната колекция на страната. Най-накрая картината беше продадена на Нидерландия за 198 млн. долара през 2022 г. 

5.  “Номер 17А”, Джаксън Полак – 200 млн. долара

Лидер в движението на абстрактния експресионизъм, Джаксън Полак става известен със своята техника “капване”, при която художникът излива боя върху платно – често поставено на пода – като начин да предаде емоция чрез движение. “Номер 17А” е абстрактна картина, представяща калейдоскоп от цветове върху платно от фиброкартон, една от ранните творби на Полак, използваща тази техника. Милиардерът Кенет Грифин купува картината през 2015 г. за 200 млн. долара.

4. “Кога ще се ожениш” (Nafea Faa Ipoipo), Пол Гоген – 210 млн. долара

През 1891 г. Пол Гоген пътува за първи път до Таити. Вдъхновен от острова и местните жени, Гоген рисува най-известната си творба “Кога ще се ожениш?” през 1892 г. Картината се фокусира върху местна млада жена, носеща бяло цвете в косата си (в традиционната таитянска култура цвете в косата показва, че жената е готова за брак) и нейната майка, седнала покровителствено над нея. Първоначално е съобщено, че картината на Гоген е продадена от швейцарски бизнесмен на купувач от Катар за 300 млн. долара. Съдебно дело през 2017 г., обаче, по-късно разкри, че картината е продадена само за 210 млн. долара.

Още: Няма да повярвате какво има на гърба на картината „Мона Лиза“ (ВИДЕО)

3. “Картоиграчи”, Пол Сезан – 250 млн. долара

СНИМКА: Paul Cézanne / Public Domain

Картината “Картоиграчи” е нарисувана в край на 19-ти век и е част от серия с 5 творби, на които позират обикновени хора – работници, селяни, фермери. Този шедьовър е продаден през 2011 г. за баснословната сума от 250 млн. долара. За времето си това е най-скъпата картина, продавана някога. Днес тази творба, купена от катарското кралско семейство, е изложена в музей в Доха. Останалите 4 картини от серията са в музеи и колекции в Ню Йорк, Мериън, Сащ, Париж и Лондон. 

2. “Размяна”, Вилем де Кунинг- 300 млн. долара

През 2015 г. милиардерът Кен Грифин се сдобива с 2 картини на стойност 500 млн. долара. Едната от тях е създадената през 1955 г. “Размяна” от Вилем де Кунинг. Според специалисти днес стойността на това произведение на абстрактния експресионизъм възлиза на 300 млн. долара. Докато много от най-скъпите картини се съхраняват в частни колекции без достъп до обществеността, Грифин предоставя този шедьовър в Института по изкуства в Чикаго, където всеки може да го види.

Още: Колко струва най-скъпата картина на Пикасо?

1. “Салватор Мунди”, Леонардо да Винчи – 450 млн. долара

“Салдатор Мунди” беше продадена за малко над 450 млн. долара на търг на Christie’s през 2017 г. на анонимен купувач. Според New York Times купувачът е действал от името на саудитски принц. Днес картината е собственост на Министерството на културата на Саудитска Арабия.

“Салватор Мунди”, преведено като “Спасителят на света”, е не само най-скъпата картина в света, а може би и най-противоречивата. Много специалисти се съмняват, че картината е рисувана изцяло от Леонардо да Винчи, тъй като цялостната композиция не съответства напълно на неговия стил. Анализ, извършен от Лувъра през 2018 г., заключава, че картината бавно еволюира, като Леонардо добавя ръцете по-късно.     

Източник: Veranda (СНИМКИ)

Източник: Актуално

spot_img

Последни публикации