-0.5 C
София
понеделник, 07 апр. 2025

Тръмп гони от Венецуела донор на републиканците, западни компании

Най-четени

Още от същото

Петролният матнат от Флорида Хари Сарджънт III – щедър дарител на Републиканската партия, известен със задкулисните си усилия за смекчаване на враждебността между Съединените щати и Венецуела, е получил разпореждане от администрацията на президента Доналд Тръмп да изтегли компанията си от южноамериканската държава. Американското Министерство на финансите е отнело разрешителното на Global Oil Terminals – част от конгломерата на Сарджънт, да работи във Венецуела.

Прекратени са и разрешителните и изключенията, позволяващи на западни енергийни фирми да развиват бизнес в южноамериканската страна. Сред тях са испанският петролен и газов гигант „Репсол“ и френската Maurel et Prom, който трябва да прекратят венецуелските си операции до 27 май, твърдят добре информирани източници. Подобно предупреждение получи през февруари и „Шеврон“.

Решението обхваща също и лицензите, издадени на венецуелски газови компании, работещи по договори с държавното пертролно дружество PDVSA. Американското министерство на финансите е издало различни разрешителни на международни петролни и газови компании, включително лицензи, изключения или писма за намерения, позволяващи извършването на различни дейности във Венецуела, включително износ на петрол, въпреки санкциите.

Това е поредният ход на Белия дом да изолира Каракас, отчасти заради нежеланието му да приеме бързо депортираните от Тръмп венецуелци.

За Сарджънт – бивш пилот на изтребител, се знае, че ден след като е играл голф в клуба „Мар-а-Лаго“, е отлитал за Каракас. Той е помогнал за сключването на споразумението за задълбочаване на американското търговско присъствие във Венецуела, която притежава едни от най-големите резерви на суров петрол и природен газ в света. Силният човек на южноамериканската страна Николас Мадуро го наричал abuelo („дядо“ на испански).

От получаването на основния си лиценз през май 2024-а компанията на Сарджънт редовно е товарила тежки петролни продукти, основно асфалт, произведени в Западна Венецуела. Част от тях са използвани за асфалтиране на американските магистрали.

В писмо, изпратено до Global Oil, което прочели репортери на „Уолстрийт джърнъл“, финансовото министерство изисквало всички плащания за Каракас да приключат до 2 април – срок, който според Сарджънт, означава по-експресно изтегляне.

Извън подновената кампания за изолирането на президента Мадуро, Тръмп подписа и изпълнителна заповед, с която Вашингтон ще облага с 25% митническа ставка всяка държава, купуваща венецуелско черно злато. Мярката ще се прилага от 3 април и някои купувачи, между които и индийският Reliance Industries, вече прекратяват сделките.

Въпреки първоначалните индикации, че стопанинът на Белия дом ще смекчи твърдата си позиция към Венецуела от първия си мандат, номата му администрация остана недоволна от протакането на процедурата по приемане на избягалите през последното десетиление от южноамериканската държава поне 7 млн. жители заради икономически затруднения и политически репресии.

Официални представители на американското правителство обвиняват също Мадуро, че изпраща гангстери в Съединените щати. Неотдавна Вашингтон изпрати над 230 депортирани венецуелци в затвор в Салвадор, за които твърди, че принадлежат към жестока престъпна група.

Каракас, от своя страна, изпрати няколко самолета в Хондурас, за да приберат мнозинството депортирани, изпратени там от Съединените щати – очевиден опит на Мадуро да омилостиви ястребите на американската външна политика, предвождани от Марк Рубио, да не затягат отново икономическите винтове.

В края на февруари американското финансово ведомство даде на „Шеврон“ срок до началото на април да прекрати дейността си във Венецуела. Доста предизвикателния от логистична гледна точка 30-дневен период беше удължен на 24 март от Белия дом до края на май.

Мениджъри на водещи американски петролни компании твърдят, че изтеглянето им от Венецуела ще даде възможност на Китай и на други щатски конкуренти да се окопаят в богатата на горива страна – аргумент, посрещан скептично от екипа на Рубио. Петролните играчи, както и други критици на подхода на Тръмп смятат също, че след тези мерки венецуелското стопанство ще потъне в още по-дълбок хаос и ще предизвика още по-масова миграция.

Администрацията на бившия американски президент Джо Байдън разхлаби санкциите срещу Мадуро в опит да го ангажира с провеждането на честни избори. Издаденият през 2022-а лиценз на „Шеврон“ беше крайгълният камък на този подход. Мадуро обаче изобщо не изпълни своята част от споразумението с американците и резултатите от проведените на 28 юли 2024-а президентски избори бяха обявени за манипулирани от международните наблюдатели.

Организации за защита на човешките права пък твърдят, че „Шеврон“ и Сарджънт финансират диктатора Мадуро и питат кога тази практика ще бъде прекратена.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации