“Това, което виждаме в бюджета, за съжаление, е една разходна част, в която няма дори и щрих от това да се върви към консолидация на разходите – да имаме по-стегнати разходи”. Това коментира пред БНР Любомир Каримански, като подчерта, че това е експертното му мнение на финансист и икономист.
Каримански, който е и член на Управителния съвет на БНБ, отбеляза, че има 24% повече разходи в бюджета в сравнение с миналата година (18.5 млрд. лв. повече). Немислимо е да очакваме с това увеличение на разходите да имаме фискална консолидация и консолидация на разходите, отбеляза той. “Недопустимо е да имаме публични разходи, които да са извън държавния бюджет в други нормативни актове на специализирани закони. Това разваля фискалната дисциплина в страната”, посочва Каримански.
Според него мнозинството е имало възможност да промени част от законите или да наложи мораториум върху част от законите, които правят разходите през 2025 година.
Нямаме и целево бюджетиране на разходите по необходимост.
“Ние даваме в определени министерства на калпак на всички увеличаване на заплатите”, посочи Каримански. Няма и оценка за това дали има ефективност. Освен това, според него, не може постоянно на държавните предприятия да им бъдат вземани дивидентите. Това не е хубава практика. Според финансиста, в държавата реално инвестиции, които да носят добавена стойност за публичния сектор и да увеличават приходната му част, в последните няколко години не се виждат. Няма добавена стойност в индустриите. “БВП на България нараства благодарение на потребление, но не и благодарение на индустрията”, казва Каримански.
Сред геополитическите рискове той изтъкна слабия ръст на икономиката, както и недостига на квалифицирана работна ръка. По думите му
Европа изостава значително в степента на дигитализация и прилагането на иновации.
А причината за това е регулаторната “задръстваща” рамка, която трябва да бъде облекчена. Според Любомир Каримански политиците трябва да обясняват на хората какво целят с предлагания бюджет. “В момента няма разказ за бюджета”, отбеляза той. Ако между първо и второ четене се допусне раздуване на разходната част на бюджета, това ще е негативно за България, коментира финансистът.
Източник: Banker.bg