Свикнали сме да мислим, че една „добра“ тренировка означава задължително болка. Нали знаете – „Без болка няма резултати“? Е, не съвсем.
Оказва се, че до голяма степен това е само в нашите глави. Истината е, че дори да имате мускулна треска след тренировка, това не означава непременно, че е била ефективна или продуктивна.
Човешкото тяло е сложна система. С други думи, болката в мускулите след тренировка (или липсата ѝ) може да ви даде известна информация, но в никакъв случай не казва всичко. Разбирането на тези процеси ще ви помогне да изградите по-балансиран и ефективен фитнес режим, който включва не само времето, прекарано в залата, но и това извън нея.
Защо изпитваме мускулна треска?
За да разберем по-добре този феномен, се обърнахме към Филип Вардиман – доцент в катедрата по хранене, диететика и здраве в Държавния университет в Канзас.
„Мускулната треска е резултат от структурни увреждания на протеините в мускулите, което предизвиква възпалителен отговор в използваните мускулни групи“, обяснява Вардиман. „Тази възпалителна реакция е напълно естествена и подпомага процеса на възстановяване. С времето и редовните тренировки тялото се адаптира и става по-устойчиво на болката.“
„Ако изпълнявате упражнения, които не сте правили досега – било то нова техника, различна позиция или ново движение, това може да доведе до мускулна треска в неразвити или неактивирани досега мускули“, казва Вардиман. Това може да се случи веднага след тренировката, на следващия ден или дори да се засили с времето – феномен, известен като „отложена мускулна треска“ (Delayed Onset Muscle Soreness – DOMS).
Ако дадете всичко от себе си по време на тренировка, но на следващия ден не ви боли, това означава, че „мускулите ви са достигнали ниво на адаптация и могат да се справят с натоварването“, обяснява Вардиман. Казано по-просто – вие напредвате!
Той също така подчертава, че мускулната треска зависи и от фактори като сън, хранене, хидратация и адекватно загряване и разтягане. Ако не изпитвате скованост след интензивна тренировка, това може да е защото се грижите добре за себе си.
„Не е нужно да имате мускулна треска, за да изградите мускули или да подобрите фитнес нивото си“, казва Вардиман. Може да се чувствате уморени или стегнати, но това не означава, че тренировката е била неефективна.
Първо, тялото увеличава броя на активните протеини в мускулите, което им помага да се справят по-добре с натоварването. Освен това се подобрява и сърдечно-съдовата издръжливост, което означава, че можете да тренирате по-дълго без неприятни усещания.
Ако не изпитвате болка, това може да означава, че се храните правилно, хидратирате се добре, спите достатъчно и давате на тялото си време да се възстанови.
В крайна сметка, стремете се към баланс – разнообразявайте тренировките си, грижете се за тялото си и ще изграждате сила, без да изпитвате излишен дискомфорт.
Четете още: 10 упражнения за тазобедрените мускули, които всеки бегач трябва да прави
Източник: Banker.bg