12.8 C
София
четвъртък, 15 май 2025

Цената на развалянето на договора с „Боташ“ може да ни струва 6 млрд. лева, обяви Жечо Станков

Най-четени

Още от същото

Заради годишния инфлационен индекс през 2025 г. „Булгаргаз“ ще заплати по договора с „Боташ“ 20 млн. лева повече, отколкото през предходната година и това ще продължи в продължение на 13 години. Договорът няма клауза за разваляне, освен ако държавата не заплати цялата стойност по договора, която е 4.2 млрд. лева, ако не броим индексациите, които предстоят през следващите години. С тях обаче сумата може да достигне 6 млрд. лева. И така, само ако заплатим тази сума, можем да излезем от договора, по който всеки ден плащаме по 1 млн. лева.

Това обясни министърът на енергетиката Жечо Станков по време на изслушването му в парламента по казуса „Боташ“. Той обясни, че с колегите си от ресорните дружества правят всичко възможно да предоговорят споразумението. Той поясни, че е организирал две срещи с министъра на енергетиката на Турция – г-н Байрактар.

Станков призна, че при опит на „Булгаргаз“ да реализират капацитета на получавания газ от Турция на вторичен пазар, се оказало, че неговата цена е значително по-висока от пазарните в региона.

Ние нямаме физически достъп до мрежата на „Боташ“. Договорът ни дава шанс да използваме услуга на „Боташ“ по такъв начин, че „Булгаргаз“ да доставя количества газ единствено и само на входни точки на терминалите, но те могат да бъдат сменяни по усмотрение на колегите от „Боташ„, обясни Жечо Станков.

По думите му това довело до близо половин милион евро оскъпяване на каргата, след като те били доставени, а след това те се продавали на колегите от „Боташ“, които отново ги продавали на България на входната точка на България.

В отговор на депутатски въпрос Жечо Станков изрази готовност да покани бившия енергиен министър Росен Христов да предоговори договора с „Боташ“ и сподели, че е готов да му плати и съответното възнаграждение.

Станков добави, че България не може да вини нито колегите от турската страна на правителствено ниво, нито „Боташ“ за подписания договор.

Той поясни, че реално услугата, която получаваме към днешна дата, не ни е необходима и няма да ни трябва и през следващите 13 години. Тя реално можела да бъде сравнена с това да си купим винетка за камион за магистрала, на която могат да се карат само леки автомобили. По-конкретно той поясни, че България плаща 1.2 млрд. лева за близо 500 млн. кубика, за които дори няма физически достъп да използва.

Жечо Станков обясни и че когато предлагат на чужди държави да внасят газ от България по договора с „Боташ“, и Унгария, и Молдова, и Словакия, и Австрия, показвали конкретни калкулации, че през терминалите в Германия услугата им излизала много по-евтина.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации