19.8 C
София
четвъртък, 22 май 2025

Цифровото евро замества реалното в електронен портфейл

Най-четени

Още от същото

Как би функционирало цифровото евро? Представете си, че изтегляте от банкомат 100 евро. Салдото в банковата ви сметка намалява със 100 евро, но разполагате със същата сума в брой и можете да извършвате плащания с нея. Процесът би бил същия при цифровото евро, само че вместо да превръщате парите от банковата си сметка в пари в брой, ги превръщате в цифрово евро. С което се разплащате според нуждите си.

Станалото прословуто в коментарите на неспециалистите цифрово евро за потребителите ще се обслужва от  банковите и небанкови платежни институции, които ще отварят дигитални портфейли за своите клиенти, а не от Европейската централна банка. Тези портфейли ще бъдат свързани с нормални разплащателни еврови сметки като максималният размер по тях ще е 3 000 евро. Тоест по подобие на дневния лимит на банкомата.

Това е достатъчно да се знае, за да няма спекулации. Но Европейската централна банка даде допълнителна информация по въпроса. Ето поредицата от стъпки, публикувани на официалния сайт на институцията.

Първата стъпка е да си създадете портфейл в цифрово евро с помощта на вашата банка.

След като се сдобиете с портфейл в цифрово евро, можете да прехвърлите пари в него от свързана банкова сметка, или като внесете пари в брой. След това можете да извършвате плащания с цифрово евро от вашия портфейл.

Когато получавате пари в цифрово евро, ще ги съхранявате в портфейла си в цифрово евро – до някаква граница, или ще ги внасяте в банковата си сметка. Можете да правите това сами или да сложите настройка да става автоматично.

Плащанията в цифрово евро винаги ще бъдат сигурни и незабавни, независимо дали се извършват във физически или онлайн магазини, или между отделни лица.

Кога бихте могли да използвате цифровото евро?

Независимо дали си купувате кафе сутрин или плащате на детегледачката, можете да използвате портфейла си в цифрово евро. То ще бъде на разположение за всякакви електронни плащания в магазини, онлайн или между отделни лица.

Извършвайте преки плащания от портфейл към портфейл посредством телефон или часовник, точно както бихте върнали пари в брой на приятел, който Ви ги е заел. Посредством цифровото евро това може да стане онлайн или офлайн.

Когато посещаваме друга държава в еврозоната, обикновено носим пари в брой, за да сме сигурни, че ще можем да се разплащаме, и за да избегнем таксите при теглене на пари. Посредством цифровото евро ще можете да плащате без такси навсякъде в еврозоната.

Цифровото евро ще бъде на разположение в ситуации, в които не могат да се използват пари в брой, например при пазаруване онлайн. То ще осигури безопасен и лесен начин на плащане, гарантиран от публичната институция ЕЦБ.

Допълнителни функционалности

Много от текущите ни разходи са за редовни плащания, например за наема в началото на месеца, за битови сметки или за детска градина. Затова цифровото евро би улеснило автоматизираните плащания за хората, които желаят да използват тази функция.

То обаче никога няма да се превърне в програмируеми пари. Това са цифрови пари, които се използват за ограничена цел или времеви период, например във вид на ваучер.

Горна граница на наличностите

Ще наложим ограничение на количеството цифрово евро, което даден гражданин или фирма може да държи в портфейла си, пишат още от ЕЦБ. Така ще се предотврати опасността от прекомерен отлив на депозити от банките и ще се запази финансовата стабилност. Потребителите, които желаят да платят по-голяма сума от определената граница, могат да го направят, като свържат цифровия си портфейл с банковата си сметка.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации