10.8 C
София
понеделник, 14 апр. 2025

ЦИК поиска създаване на държавен склад за съхранение на машините за гласуване

Най-четени

Още от същото

От Централната избирателна комисия (ЦИК) поискаха създаване на държавен склад за съхранение на машините за гласуване и ангажимент на държавата за поддръжката им.

Това беше заявено по време на дискусията на последното четвърто заседание на Работната група за промени в Изборния кодекс към Комисията по конституционни и правни въпроси.

Обобщеният проект за промени в Изборния кодекс е изготвен въз основа на предложения на 5 формации – ПП, ДБ, ИТН, „Възраждане“ и БСП. Всички те бяха приети на първо четене в началото на януари.

24 пъти ЦИК е отправяла запитвания към МС и е получавала отговори, че нито една институция не разполага с площи, които могат да бъдат използвани за склад за съхранение на машините, посочи председателят на ЦИК Камелия Нейкова. По думите й досега само от Министерство на отбраната са предлагали два имота, но след това предложенията са били оттеглени. Нейкова настоя поддържането на машините за гласуване да е държавна политика:

„Ако имаме допълнително сканиращи устройства, оптични устройства, електронни устройства за лични карти и всевъзможни други електронни технологии, много важно е да се реши въпросът за тяхното съхранение, поддържане, ремонти. Всички машини, които са закупени от българската държава вече са извън своя гаранционен срок и идва момент за тяхната поддръжка. И по този въпрос няма институция, което да е отговорила на ЦИК как държавата може да си поддържа собствените машини. Много важно е да се обмисли добре и как ще се извършва одит и проверка от упълномощени органи“, каза тя.

Зам.-председателят на ЦИК Росица Матева поиска изборният процес да бъде обявен като обект на национална сигурност, а машините за гласуване – за критична инфраструктура:

„Така, както хартиените бюлетини се отпечатват като ценни книжа под контрола на Министерството на финансите, така и машините за гласуване, ако продължи да се гласува с тях, или ако ще се закупуват скенери, да бъдат определени под някакъв специален режим. ЦИК смята, че изборният процес трябва да бъде процес, в който трябва да участва цялата държава и все пак решенията на ЦИК да бъдат задължителни за всички държавни и общински органи“, посочи Матева.

По време на дискусията стана ясно, че повечето парламентарно представени партии са за запазване на двата начина на гласуване – чрез хартия и чрез машина.

Обсъдено бе и създаването на район „Чужбина“, който да избира 4-ма депутати в българския парламент. 

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации