Китайската агломерация Шанхай е привлякла около 3.12 милиона чуждестранни туристи през периода януари-юни, което е с 53.3% повече от броя им през същия период на миналата година, съобщи Синхуа, позовавайки се на данни от градския отдел „Култура и туризъм“.
Растежът е обусловен от ключови азиатски туристически пазари, включително Южна Корея (424 хиляди туристи, увеличение със 130.7%), Тайланд (254 хиляди, увеличение със 140%) и Япония (291 хиляди, увеличение с 58.5%), с осезаемо увеличение на потока от САЩ, Русия и Австралия.
Туристите посочват опростяването на визовия режим и подобреното качество на обслужване,
както и чистите улици, ефективния транспорт и креативните сувенири като ключови фактори за привлекателността на Шанхай.
Освен това, те са привлечени от новия увеселителен парк Legoland, космополитната атмосфера на града, разнообразието от атракции и модерната инфраструктура, се казва в доклада. Отбелязва се също, че местните власти засилват

позиционирането на града като врата към Китай – „първата спирка“ за входящ туризъм.
Шанхай е една от четирите общини под централното правителство на Китай. Това е най-голямото морско пристанище в света и най-населеният град в света. Според преброяването от 2020 г. в агломерацията живеят над 24.9 милиона души. През миналата година Шанхай е приел над 6.7 милиона чуждестранни туристи, което е с 84% повече от 2023-а.
Шанхай е и популярна туристическа дестинация, известна както с исторически забележителности, като кварталите Уайтан и Чънхуан Мяо, така и с модерния и разрастващ се район Пудун. Символът на града е кулата „Перлата на изтока“ (тв кулата е висока 468 м с множество места за развлечение). В Шанхай действа съвременна транспортна система и за разлика от много други големи градове на Китай, улиците са поддържани чисти.
Шанхай е разположен в делтата на река Яндзъ на източния бряг на Китай, приблизително по средата между Пекин и Хонконг. В самия Шанхай, много улици са дублирани с естакади, пресичащи се на различни нива, построени са вътрешен и външен автомобилен пръстен. Районите Пуси и Пудун са съединени с града чрез няколко тунела и моста.
Днес градът е най-големият център на търговията и финансите в Китай и е определян като „витрината“ на най-бързо развиващата се голяма икономика в света.
Източник: Banker.bg