7.3 C
София
петък, 04 апр. 2025

Украйна се е съгласила на сделка със САЩ за минералните си ресурси

Най-четени

Още от същото

Киев се споразумя с Вашингтон и ще има сделка за полезни изкопаеми. По този начин украинските власти се надяват да подобрят отношенията си с администрацията на Доналд Тръмп и да проправят пътя за дългосрочен ангажимент на САЩ в областта на сигурността, пише Financial Times.

Украински официални лица казват, че Киев вече е готов да подпише споразумението за съвместно разработване на минералните ресурси в страната, включително нефт и газ. Сделката стана възможна след като САЩ се отказаха от искането си за право върху потенциални приходи на стойност 500 милиарда долара от експлоатацията на ресурсите.

Въпреки че в текста липсват изрични гаранции за сигурност, служителите в Киев твърдят, че са договорили много по-благоприятни условия и описаха сделката като начин за разширяване на отношенията със САЩ за укрепване на перспективите на Украйна след три години война.

Споразумението за минералите е само част от картината. Чухме многократно от администрацията на САЩ, че това е част от по-голяма картина“, каза Олха Стефанишина, вицепремиер на Украйна и министър на правосъдието, която ръководеше преговорите, пред Financial Times във вторник.

Изключително тежките условия на първоначалния проект – които президентът Доналд Тръмп представи като средство, чрез което Украйна да се отплати на САЩ за военната и финансовата помощ след пълномащабното нахлуване на Русия през 2022 г. – провокира възмущение в Киев и други европейски столици.

След като президентът Володимир Зеленски отхвърли този първоначален текст миналата седмица, Тръмп го нарече „диктатор“ и обвини Украйна за започването на войната.

Окончателният вариант на споразумението, датирано на 24 февруари и видяно от FT, ще създаде фонд, в който Украйна ще внася 50 процента от приходите от „бъдещата монетизация“ на държавните минерални ресурси, включително нефт и газ, и свързаната с тях логистика. Фондът ще инвестира в проекти в Украйна.

Той изключва минералните ресурси, които вече допринасят за украинската държавна хазна, което означава, че няма да покрие съществуващите дейности на „Нафтогаз“ или „Укрнафта“, най-големите производители на газ и петрол в Украйна.

В споразумението обаче липсва всякакво позоваване на гаранции за сигурност от страна на САЩ, за които Киев първоначално настояваше в замяна на съгласието си за сделката. Освен това оставя нерешени въпроси, като размера на дела на САЩ във фонда и условията на сделките за „съвместна собственост“, които трябва да бъдат решени в последващи споразумения.

След три години, в които САЩ бяха основният донор на военна помощ на Киев, Тръмп преобърна политиката на Вашингтон, като започна двустранни преговори с Русия без никакви европейски съюзници или Украйна на масата.

Украински официални лица казаха, че сделката е одобрена от министрите на правосъдието, икономиката и външните работи и изтъкнаха перспективата Зеленски да пътува до Белия дом през следващите седмици за церемония по подписването с Тръмп.

Това ще бъде шанс за президента да обсъди каква е по-голямата картина. И след това ще можем да мислим за следващите стъпки“, каза един служител.

Първоначалното мащабно предложение на администрацията на Тръмп призоваваше за инвестиционен фонд за реконструкция, в който САЩ „поддържат 100 процента финансов интерес“. Украйна трябваше да вложи 50 процента от приходите на фонда от добив на минерални ресурси, включително нефт и газ и свързаната с тях инфраструктура, до максимум 500 милиарда долара.

Тези условия, описани като неприемливи от украинските официални лица, са премахнати от окончателния проект.

Мандатът на фонда да инвестира в Украйна е допълнителна промяна, която Киев се опитваше да си осигури. В документа се казва, че САЩ ще подкрепят икономическото развитие на Украйна в бъдеще.

Украински служители добавиха, че сделката е само „рамково споразумение“ и че никакви приходи няма да сменят собственика си, докато фондът не бъде създаден, което им дава време да изгладят всички потенциални разногласия. Сред нерешените въпроси е да се договори юрисдикцията на споразумението.

Правителството на Зеленски ще трябва да поиска одобрение от украинския парламент, където опозиционните депутати сигнализираха, че най-малкото ще има разгорещен дебат преди да ратифицират такова споразумение.

Каролайн Лийвит, прессекретарят на Белия дом, каза пред репортери във вторник, че е „критично тази сделка да бъде подписана“, въпреки че не предостави актуална информация за преговорите.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации