Пазарът на индустриални и логистични площи в София започна 2025 г. с умерена строителна активност и изключително ниски нива на незаети площи. Това показва анализът на консултантската компания за бизнес имоти Cushman & Wakefield | Forton.
В началото на годината в столицата бяха
завършени седем нови индустриални сгради с обща площ от 48 000 кв. метра.
Пет от тях са предназначени за собствено ползване от производствени и логистични компании, а останалите две са спекулативни обекти за отдавене под наем. С тях общото предлагане на чисто спекулативни площи в София нарасна до 777 000 кв. м, или около една трета от индустриалния фонд, който се оценява на приблизително 2.28 млн. кв. метра. Този дял подсказва за балансирано развитие между изграждането за собствено ползване и инвестиционното строителство, като новото предлагане се абсорбира ефективно от пазара.
Според Жоро Ангелов, мениджър „Индустриални и логистични площи“ в Cushman & Wakefield | Forton, благодарение на постепенното усвояване на новите проекти, свободните площи остават стабилно ниски – едва 1.5% от пазара. „Това показва, че строителната активност на проекти за отдaване под наем не води до съществено повишение на свободните площи. В същото време, обемът на площите в строеж достигна 350 000 кв. м, което представлява приблизително 15% от наличния пазар. Очаква се тези проекти да влязат в експлоатация в рамките на следващите две години“, коментира Жоро Ангелов.
През първото тримесечие в София бяха наети нови 23 000 кв. м складови площи –
резултат, който показва леко подобрение спрямо същия период на 2024 г., когато пазарът бе по-слаб поради промени в средата и затруднения в производството и търговията. В същото време, реално усвоените площи през тримесечието достигнаха 49 000 кв. м, благодарение на предходни сделки, които се активираха с въвеждането на новите обекти в експлоатация. Тази наемна активност, която частично компенсира отложеното търсене от миналата година, оказва стабилизиращ ефект върху индустриалния пазар. Тя допринася за запазване на високата заетост и обяснява защо, въпреки продължаващото ново строителство, нивата на свободни площи остават изключително ниски.
„Наемите в София остават устойчиви на средно ниво от 5.40 евро/кв.м,
а доходността при логистични проекти от клас А се сви до 7.25%, което потвърждава положителните перспективи за сектора“, допълват от компанията.
Източник: Banker.bg