Унгарският парламент прие днес (20 май) законопроект, който ще даде старт на едногодишен процес на напускане на страната на Международния наказателен съд (МНС), който правителството на премиера Виктор Орбан определи като „политически“, предаде „Ройтерс“.
Законопроектът беше гласуван със 134 гласа „За“ и 37 „Против“.
„Унгария категорично отхвърля използването на международни организации и по-специално на наказателни съдилища като инструменти за политическо влияние“, се казва в законопроекта, внесен от вицепремиера Жолт Шемен.
Правителството на Орбан обяви, че възнамерява да приеме такова решение на 3 април, малко след като израелският министър-председател Бенямин Нетаняху пристигна в Унгария на държавно посещение. Това бе едно от редките му пътувания в чужбина, предвид факта, че Международният наказателен съд му е издал заповед за арест.
Унгария отхвърли идеята да арестува израелския премиер и нарече заповедта за подобно действие „нахална“.
Унгария е член основател на МНС и ратифицира учредителния му документ през 2001 година. Припомняме, че Международният наказателен съд беше създаден преди повече от две десетилетия, за да преследва обвинените в престъпления срещу човечеството, в геноцид и във военни престъпления.
След обявеното решение на Унгария да прекрати членството си в МНС, от Асамблеята на държавите членки, които го председателстват, изразиха своята загриженост заради предприетия ход.
Израелският премиер Нетаняху нарече решението на Унгария да напусне МНС – смело и принципно. Припомняме, че Международният наказателен съд издаде заповед за ареста му заради обвинения във военни престъпления в Газа. Независимо от тях, Израел продължава да разширява военната си операция в палестинския анклав, а Нетаняху отрича да е виновен.
Оттеглянето на държава от МНС влиза в сила, една година след като генералният секретар на ООН получи писмено уведомление за решението й.
Източник: Banker.bg