Процесът на икономическо сближаване между България и еврозоната не е приключил, заради което цените в страната ще продължат да растат с изпреварващи темпове спрямо тези във валутния съюз.
Това се посочва в анализ на The Investment Institute – звеното за макроикономически анализи към UniCredit Bulbank. В него става ясно, че и цените, и доходите в България ще растат по-бързо от тези в еврозоната.
Ако цените в еврозоната нараснат със средно 2% годишно през следващото десетилетие, няма да бъде изненада, ако цените в България нараснат с 2.5-3% в същото време“, смятат икономистите.
Според тях, такова годишно равнище на инфлацията „не е притеснително“ и всъщност може да донесе повече ползи за икономиката, отколкото 2% инфлация. Причината е, че по-високите цени ще направят икономиката по-динамична, а оттам и темповете на нарастване на инвестициите.
Стимулите за инвеститорите да увеличат скоростта на процесите на релокация на ресурси ще се увеличат“, посочва се в анализа.
Обяснението е, че при по-висока инфлация, разликите в относителните цени са по-големи, а това кара инвеститорите да изтеглят ресурси (капитал и работна сила) от секторите с представяне под средното за икономиката към тези с най-добра перспектива.
Икономистите на банката не са първите, които правят такава прогноза. Както Economic.bg писа, сред финансистите и анализаторите има очаквания за ускоряване на инфлацията в следващите месеци, което движение може да спомогне със събирането на заложения феноменален ръст на данъчни постъпления от 33% за годината.
Последните данни на Националния статистически институт (НСИ) показаха, че през май средното покачване на цените в България се е ускорило до 3.7% на годишна база след отчетени 3.5% през април.
Във вторник тази седмица страната ни получи заветното окончателно „да“ за присъединяване към еврозоната, считано от 1 януари 2026 г.
Министрите в Съвета на Европейския съюз по икономическите и финансовите въпросите (ЕКОФИН) единодушно подкрепиха разширяването на еврозоната, което направи България 21-я член на валутния съюз.
Положителният сценарий за доходите не е гарантиран
Според анализа, ако доходите в България нарастват в реално изражение (т.е. по-бързо от инфлацията), но и догонват (като покупателна сила) тези в най-развитите икономики, то „няма място за притеснения“
Такъв положителен сценарий не е гарантиран, но емпиричните данни предполагат, че това е най-вероятният резултат“, допълват икономистите.
Реформите ще продължат да оформят резултатите
The Investment Institute предупреждава, че членството в еврозоната не освобождава България от задължението да продължи да провежда благоразумна фискална политика.
Поддържането на по-ниски нива на дълг и дефицит в публичните финанси, включително в сравнение със средните стойности в еврозоната, трябва да продължи, особено като се имат предвид неблагоприятните демографски тенденции в България“, казват икономистите.
Същото предупреждение отправи във вторник и Валдис Домбровскис, еврокомисар по икономиката и производителността, в отговор на въпрос на Economic.bg.
Сдържането на инфлационния натиск с подходящи структурни политики също е от ключово значение. За тази цел България се нуждае да подсили националните политики, имащи за задача увеличаване на конкуренцията на продуктовите пазари, както и да предприеме решителни мерки за изграждане на административния капацитет, необходим за редуциране прането на пари и избягването на данъци, които подкопават фискалната стабилност.
Освен това, ще бъде важно България да продължи с процесите на модернизация на инфраструктурата и образователната система, които са ключови за производителността. В допълнение, структурните реформи, имащи за цел намаляване на корупцията, са важни, за да се привличат повече инвестиции.
България вече постигна много за намаляването на корупцията, но още усилия са необходими, за да се намалят случаите, в които подсъдими с пари и връзки успяват да избегнат правосъдието“, посочва се в анализа.
Източник: Economic.bg