11.8 C
София
неделя, 13 апр. 2025

В декларация за „Седмицата на гората“ от „Възраждане“ обявиха за 3000 „горски“ – политически пионки, струващи на бюджета 100 млн. лева

Най-четени

Още от същото

По повод „Седмицата на гората“ депутатът от „Възраждане“ Даниел Петров изчете декларация от името на парламентарната си група. Той се върна към 2011 г., когато е изготвен и приет нов Закон за горите, с който е създадена Изпълнителната агенция по горите за осъществяване на контрол върху шест държавни горски предприятия, които следвало да изпълняват обществени функции, като стопанисват държавните гори – около 75% от всички горски територии.

Петнайсет години по-късно горският сектор се намира в изключително тежко положение„, обяви Петров и обясни, че Изпълнителната агенция по горите вече е незначителен контролен орган, а шестте държавни горски предприятия са политизирани с инсталирани политически пионки в управителните си съвети.

Същите тези политически лица дърпат юздите на цялата горска система чрез разпределяне на финансови средства от около половин милиард лева годишно – паричен ресурс, получен в резултат на управлението на обществените български гори – реално чрез тяхната сеч, защото 95% от приходите са в резултат на изсичане на горските масиви„, поясни Даниел Петров.

Той подчерта, че горската система е пренаситена от политически назначения и от лица, изпълняващ политически поръчки, която освен това не може да издържа раздутия си до пръсване щат от близо 6000 служители. Депутатът от „Възраждане“ се позова на експерти, според които около 3000 щатни бройки представляват политически назначения, които по образование не са лесовъди и реално не осъществяват никаква трудова дейност, но над тях има политически чадър и не могат да бъдат освободени.

„Само за заплати за тези послушни партийни кадри се плащат над 100 млн. лева“, продължи Даниел Петров, като отбеляза, че не са малко и медийните примери как служители от горските стопанства „подкрепят“ определени политически партии в рамките на изборния процес.

Депутатът от „Възраждане“ добави и че горските предприятия не са одитирани от земеделското министерство, като това е уредено нормативно – те имат собствено одитно звено. Според Петров този пропуск ще даде възможност с предстоящите промени в Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, вече приети на първо четене, да започнат да се изсичат бързо и лесно огромни горски масиви с цел на тяхно място да бъдат поставени фотоволтаици и ветрогенератори.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации