6.8 C
София
неделя, 13 апр. 2025

В Деня на авиацията и космонавтиката да погледнем към звездите… заради Звездите

Най-четени

Още от същото

Не, няма грешка. На 12 април – Денят на авиацията и космонавтиката – е добър повод да помечтаем за бъдещето – бъдещето на България. Смело, с надежда.

В първите месеци на годината стана известно, че екип от 12 български ученици от 11-и клас от четири училища – от Първа английска езикова гимназия, от Първа частна математическа гимназия, от Професионалната гимназия по химични и хранително-вкусови технологии във Варна и от 133-о училище „Александър Сергеевич Пушкин“ са спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ.

Казано накратко – имаме си „Звезден отбор“, защото наши млади сънародници са „преборили“ над 9 000 ученици с над 1600 проекта от 11 държави.

И ръководител на отбора не е някой учител, а Елица Павлова – ученичка от 11-и клас от Първа английска езикова гимназия, чийто профил в училище е физика.

Тя открива информация за конкурса в безбрежното онлайн пространство и решава да участва, като събира около себе си и други ученици, с интереси във физиката, биологията.

С останалите участници връзката става онлайн – с някои от тях е била приятелка и преди конкурса, но с други и до този момент не се е виждала на живо. Цели четири месеца всички работят с една цел, с регулярни срещи веднъж седмично.

Проектът се нарича „Галантус“ – на латински „кокиче“ и както ни обясни Елица Павлова, името е избрано съвсем нарочно. Както с кокичето идва пролетта, така и с „Галантус“ те правят първите стъпки на човечеството в посока култивирането на растения в Космоса.

Проектът спечелил журито освен с красивото название, и с научния си подход, и със задълбоченото си проучване в областта на космическото земеделие.

Елица Павлова ни разказа как им било поставено едно единствено условие – земеделският им проект да е на станция в Космоса, предвидена за постоянно живеене и от него да се произвежда достатъчно храна. Трябвало да се обясни подробно откъде ще дойде кислородът за растенията и как те ще растат. Било важно да стане ясно и дали живеещите в Космоса ще бъдат заситени от засадените земеделски култури. Затова и учениците детайлно разписали диети с нужната дневна дажба от всяко хранително вещество – с „разбивка“ – всяка порция по колко въглехидрати и протеини ще съдържа.

И всичко това – без помощ от учители и без допитване до Изкуствен интелект, за който ръководителката на отбора бе категорична, че не бива да се използва за проекти в Космоса, тъй като все още прави грешки, а там и най-малките неточности са фатални.

71v1wwuo
Елица Павлова – момичето в центъра, със сивата пола

Елица Павлова добави и че са получили ценни насоки от Изабел Шопова – българка, живееща в Австралия, която им разказала за проект за „отглеждане“ на кисело мляко в Космоса.

И така „Галантус“ отвял конкуренцията, а екипът получил покана да представи своя проект на Годишния конгрес на Националното космическо общество през юни 2025 г. в Съединените щати.
И тук станало малко по-сложно, защото поканата била за присъствие на място. След няколко писма с молба за подкрепа, от Столична община приели да подкрепят отбора, за да представи проекта си пред бивши астронавти и служители на НАСА.

„Ще се подготвим добре, ще направим табло с проекта, презентация, трябва да сме перфектни“, обясни Елица Павлова.

На въпрос какво й е дало участието в проекта, споделя, че е задълбочила познанията си – макар и в профилирана паралелка в училище, в 11 клас не е предвидено да се учи астрофизика и астрономия. В същото време към тези предмети има интерес и Елица Павлова не скри, че е имало повече желаещи да се включат в проекта, но такава възможност не е имало, тъй като максималният брой участници е бил 12 ученици.

По повод 12 април Елица Павлова пожела на всички, които се интересуват от Космоса, да имат възможност да се развиват в тази сфера – както на национално, така и на световно ниво.Сподели, че след като отборът й спечелил, при нея идвали ученици да я поздравят, споделяйки й, че и те се вълнуват от тази област, но не са се задълбочавали.

Вероятно вече имат повод да го направят. Самата Елица Павлова има планове в бъдеще да специализира космическа архитектура. Смята, че е неизбежно – животът на човечеството ще продължи и извън Земята: „Може да е след много години, но е хубаво да сме подготвени.“

Мария Чолакова

Мария Чолакова – участник в отбора – победител – ученичка от Първа частна математическа гимназия, в профил –“Природни науки, биология и химия“, планира да продължи висшето си образование в чужбина, но след това смята да се върне и да работи в България. Избрала си е специалност „Биохимия“, като очаква, че в чужбина ще открие не само точно тази дисциплина, на която много държи, но и ще обогати опита си с досега си до други култури и традиции. Когато се върне в България, се надява да работи НАУКА – с главни букви.

„Искам да откривам и да синтезирам нещо ново в лаборатория“, сподели Мария Чолакова.
На въпрос как е решила да се включи към „Галантус“ Мария ни разказа свой детски спомен – когато била в четвърти клас, посещавала летни курсове в Планетариум Смолян.

А за опита си, в резултат на работата по проекта разкри:
„Научих за себе си, че когато на човек нещо му е интересно и се задълбочи в темата, той достига до заключения, неочаквани за него, а дори може да разработва научни идеи. Екипът, с който работих, се състои от изключително целеустремени хора – със страхотно виждане за бъдещето. Това са млади хора, които смятам, че могат да променят всичко, което се случва в момента, и се надявам някои от тях да са бъдещи учени, включително и в областта на космическите изследвания“.

Очакванията й от Годишния конгрес на Националното космическо общество през юни са много високи – вярва, че той ще им предложи немалко възможности за развитие в бъдеще, още повече предвид факта, че догодина на сегашните 11-класници им предстои избор на университет, в който да продължат висшето си образование.

Надява се, че хората, с които ще се запознае на форума, ще бъдат много мотивирани – с много нови и свежи идеи.

А ако за 12 април трябва да снима кратък късометражен филм, Мария Чолакова би заснела две групи от хора – учени, които се борят да направят видими изследванията си за космическите явления; и по-малки деца, чиято първа мечта винаги е била да станат космонавти, учени, лекари – личности, които задвижват света в бъдещето. Двете групи ще се срещнат, така че децата да разберат, че си струва да се развиват в областта, която искат – макар и да е трудно; а учените ще видят себе си в децата – в погледа им, с преливащо безкрайно любопитство и целеустременост.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации