В началото на юни геополитическия фактор прекъсна низходящия ценови тренд на зърнените пазари. Конфликтът между Израел и Иран изостри напрежението и сериозно разтревожи пазарите за суровинни стоки, петролът поскъпна до най-високи стойности от пет месеца насам и страховете за продължаващо ескалиране на конфликта рефлектираха с увеличен волатилитет на цените на основните зърнени контракти на световните борсови пазари. След седмица влиянието на геополитическия фактор започна да намалява, подкрепено от оптимистичната прогноза за състоянието на новата реколта и глобалния зърнен баланс, и в края на юни цените за нова реколта тръгнаха отново надолу, отбелязват от „Софийска стокова борса„.
В Чикаго пшеницата с доставка юли поевтиня с 19 долара до 216 щ.д./т, а във Франция спадът е с 13 евро до 193 евро/тон. В Украйна цената слезе с нови два долара на 226 щ.д./т, а Русия също загуби два долара до 223 щ.д./тон.
Движението на цената при царевицата за доставка юли е доста по-обрано
въпреки очакванията за повишено потребление на фуражи. В САЩ след известен застой има понижение с девет долара до 192 щ.д./тон. Във Франция, след значителния спад от средата на месец май, имаше последващи слаби опити за възстановяване, но сега помръдва надолу с минус едно евро до 187 евро/тон. В Украйна обаче цената е на плюс с един долар до 238 щ.д./тон.
Рапицата на Euronext за доставка през август 2025 година, която няколко месеца отбелязва сериозни пикове и спадове, преди седмици се изстреля нагоре, след това за пореден път се срина рязко със рекордна загуба, преди седмица отново се изстреля нагоре и сега поевтиня отново със сериозните минус 23.25 евро до 477 евро/тон.

Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам преживяха срив в началото на месец април, в края последва рязък възход, а в първите дни на май станахме свидетели на нов срив. За няколко седмици имаше известно наваксване, но през юни отново станахме свидетели на поредица от рекордни загуби. В последните дни на този месец поскъпването е с впечатляващите плюс от 100 долара до 1120 щ.д./тон.
Рафинираната захар, вече за доставка през август, претърпя рязка загуба на позиции през април, и след известни колебания видяхме поредно наваксване, но тази седмица отново снижение с 4.50 долара до 477.90 щ.д./т на борсата в Лондон.
Търговията на „Софийска стокова борса“ в подкръг „Зърно“ остава спокойна.
Продължава търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лв./т, и остава предлагането на голямо количество хлебна пшеница на 650 лв./тон.
В подкръг „Хранителни стоки” цените на основните стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Има множество оферти за продажба на семена и ядки на цени вариращи от 2500 до 6800 лв./тон.
В подкръг „Индустриални стоки” сделки имаше за газьол за ПКЦ в диапазон 2011 – 2072.70 лв./хил. л и за газ пропан бутан от 930 до 950 лв./хил. литра, както и за различни масла, антифриз-концентрат и други.
Източник: Banker.bg