Външнотърговският дефицит на САЩ се е увеличил с 18.7% през месец май в сравнение с април до 71.5 милиарда долара, според данни на Министерството на търговията на САЩ. Разширяването на показателя след намалението му с 55.6% през април се дължи главно на спад в износа на САЩ. Подобна динамика се обяснява, наред с други неща, със свиване на активността на самите доставчици. Ако в предходните месеци те са увеличавали доставките, опасявайки се от засилени ограничения отвън, то през месец май надеждата за мир или поне примирие в търговската война е нараснала.
Известно подобрение в бизнес климата в САЩ, съдейки по първите постъпващи данни, се наблюдава и в края на юни.
Нека припомним, че основните въведени по-рано търговски ограничения от Вашингтон бяха отменени през април, а
през май бяха в сила главно секторни тарифи (върху стомана, алуминий и автомобили).
През месец май американските власти проведоха разговори с много търговски партньори (срещите продължиха и през юни) и прецениха какво и до каква степен са готови да жертват в името на споразумение със Съединените щати.
Статистиката на Министерството на търговията показва, че през месец май отрицателното салдо на търговския баланс на САЩ е нараснало с 18.7% до 71.5 милиарда долара.
През април, отбелязваме, то е намаляло с 55.6% на фона на търговските ограничения и забележимото намаляване на вноса. През месец май обемът на вноса остана практически непроменен, възлизайки на 350.5 милиарда долара (с 0.1% по-малко от април).
Обемът на износа намаля с 4% и това стана основна причина за растежа на външнотърговския дефицит.
По-специално, предлагането на стоки през юни намаля с 11.4 милиарда долара до 180.2 милиарда долара. Намалението се обяснява с факта, че през предходните месеци американските компании увеличиха износа в очакване на изпълнението на търговските планове на президента на САЩ Доналд Тръмп. Така през април доставките нараснаха с 3% до рекордните 289.4 милиарда долара. През месец май ситуацията се стабилизира.
Американският износ за Китай също намаля през месец май.
Доставките спаднаха с една четвърт и възлизаха на 6.6 милиарда долара. Спадът им обаче беше повлиян и от защитните мита, които останаха в сила до средата на петия месец. Страните успяха да се споразумеят за временното им намаляване едва в средата на месец май, а по-стабилни споразумения бяха постигнати едва миналата седмица. На фона на търговската война доставките от Китай за Съединените щати спаднаха с 19.2% през май до 20.5 милиарда долара. По-ниска цифра беше регистрирана за последно през март 2020 г., когато на фона на разпространението на COVID-19 доставките възлизаха на 19.6 милиарда долара. Известно възстановяване на търговията, като се вземе предвид споразумението, прието от страните, може да се наблюдава още през юли.

Междувременно оптимизмът на американските компании, който повлия на майската търговска статистика, само се засили през юни – тази тенденция вече се отразява в постъпващите данни. Така индексът PMI в производствения сектор на САЩ се повиши миналия месец до 52.9 пункта след 52 пункта през май, според данни на S&P Global (границата от 50 пункта разделя ръста на бизнес активността от спада).
Настроението на компаниите през юли ще зависи от това какви споразумения ще постигнат САЩ
с ключови търговски партньори. Повечето от споразуменията ще бъдат обявени в близко бъдеще – на 9 юли приключва паузата в тарифната война „САЩ срещу всички“.
Източник: Banker.bg