Малко преди 23.00 часа парламентът прие и на второ четене промените в Кодекса за застраховане, с които, въпреки негодуванието на застрахователите, той не включи възможността да може да се предявяват застрахователни претенции и по електронен път. Така потребителят няма да има възможност да сключи договор за застраховка Гражданска отговорност чрез интернет страницата на застрахователя без КЕП. Останаха и стикерите „Гражданска отговорност“, заради които първият шеф на застрахователния надзор у нас Христо Христов написа отворено писмо до председателя на ПП ГЕРБ Бойко Борисов.
От „Възраждане“, които не подкрепиха промените, обясниха, че те не премахват големия административен товар върху всеки български гражданин, който всяка година трябва да отива при своя застрахователен брокер и да си купува от него „Гражданската отговорност“.
От „Възраждане“ се изказаха и срещу възможността застрахователи от трети страни да могат да работят на територията на България, тъй като наши компании нямат подобна – реципрочна възможност. В същото време мнозинството записа, че КФН трябва да отказва издаването на лиценз, когато е получила информация от Държавна агенция „Национална сигурност“, че застраховател от трета държава представлява опасност за националната сигурност на България.
Начинът, по който бе променена сега действащата национална уредба на системата „бонус-малус“ също бе разкритикувана от депутатите от „Възраждане“. Борис Аладжов обърна внимание, че с предложените текстове всеки застраховател сам ще си решава дали и как да прилага системата „бонус-малус“, като се отменя използването във връзка с нея на информацията от КФН, МВР и Министерството на транспорта и съобщенията. Така, според Аладжов, оценката на риска ще придобие субективен характер, което на практика обезсмисля въвеждането й.
От друга страна нямаше възражения срещу възможността удостоверенията за застрахователни претенции да се издават централизирано от Гаранционния фонд въз основа на данните за застрахователни претенции, съдържащи се в поддържания от него електронен регистър.
Депутатите приеха и да се актуализират размерите на минималните застрахователни суми по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите.
Електрическите тротинетки също занапред трябва да имат „Гражданска отговорност“.
Договор за застраховка „Гражданска отговорност” е длъжно да сключи всяко лице, което притежава превозно средство, регистрирано на територията на България и не е спряно от движение. Това изискване обаче не забранява и всяко друго лице, различно от собственика на превозното средство, да сключи застрахователния договор.
Застраховка „Гражданска отговорност“ ще трябва да сключва и лице, което управлява превозно средство от трета държава при влизане на територията на страната ни, когато няма подобна, валидна за територията на България.
Националното бюро на българските автомобилни застрахователи определя – при спазване на международните договори, по които е страна, и на актовете на органите на Съвета на бюрата – единен образец на сертификата „Зелена карта”, както и формата, реда и условията за неговото издаване и използване. Сертификат „Зелена карта“ не се издава за трамваите и тролейбусите.
Източник: Banker.bg