Десетки железопътни маршрути, пуснати през последните години, улесняват пътуването през границите на европейските държави. Но наскоро обявено предложение от базиран в Копенхаген мозъчен тръст има много по-амбициозен план за влаковите връзки на континента, пише Euronews.
Планът на 21st Europe (бел. р – името на мозъчния тръст) предвижда общоевропейска високоскоростна железопътна мрежа, която ще функционира като метро или градска подземна система. Наречен Starline, на него се залага да преоткрие „фрагментираната, неравномерна, често бавна“ железопътна инфраструктура на континента и да въведе ултрабързи връзки, които да са конкурентни на въздушни пътувания.
„Истински интегрираната железопътна система вече не е само въпрос на удобство. Тя е стратегическа необходимост за устойчивостта на Европа през 21 век“, посочва мозъчният тръст.
Проектиран като метро система, Starline променя начина, по който европейците възприемат собствения си континент – не като набор от далечни столици, а като единна, бързо движеща се мрежа, където всяка връзка, независимо дали за хора или стоки, е лесно достъпна.“
21st Europe се стреми мрежата да работи до 2040 г., но колко реалистична е тяхната визия?
Изграждане на общоевропейска система като на метрото
Не може да се отрече, че една европейска железопътна система би била изключително популярна сред пътниците.
От златната ера на нощните влакове до днешните над 400 000 потребители на Interrail годишно, желанието за открито, достъпно пътуване е ясно“, казва мозъчният тръст. „И все пак, въпреки общественото търсене, трансграничните пътувания остават фрагментирани, бавни и скъпи.“
Вече се работи по Трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T), инициатива на Европейския съюз, която има за цел да обедини инфраструктурата на целия континент. Но мозъчният тръст казва, че й липсва „амбиция и дизайн“ не само в изживяването на пътниците, „където сложното издаване на билети, непоследователното обслужване и остарелите гари карат железопътния транспорт да се чувства като фрагментиран“, но и в „пропуснатата възможност железопътният транспорт да се превърне в определяща характеристика на самата Европа“.
Групата вижда унифицирания дизайн като ключ към трансгранична мрежа.
Гарите са несвързани, влаковете се различават изключително много по дизайн, а самото пътуване рядко се смята за част от преживяването“, се казва в него за текущата система.
„Други форми на транспорт, от японски влакове-стрели до скандинавски летища, показаха, че мобилността може да бъде едновременно функционална и емблематична.“
Влаковете Starline могат да свържат Хелзинки с Берлин за 5 часа
22 000-километрова мрежа Starline се стреми да свърже 39 дестинации в европейски страни – като линиите достигат и до Обединеното кралство, Турция и Украйна. Новата система е замислена да бъде около 30 процента по-бърза от сегашното шосейно и железопътно пътуване с влакове, движещи се с 300-400 км/ч.
Това означава, че пътниците могат да стигнат от Хелзинки до Берлин за малко повече от пет часа вместо целодневното пътуване, което се изисква в момента.
Киев до Берлин, исторически пътуване за една нощ, се превръща в предсказуема, безпроблемна връзка“, казва мозъчният тръст. „Милано – Мюнхен, бавен и криволичещ маршрут днес, се превръща във високочестотна връзка между големите икономически центрове.“
Влаковете Starline ще имат лесно разпознаваема наситено синя ливрея. Вагоните няма да бъдат разделени по класове, а по пространства за различни нужди, като ще има и тихи зони за работа и секции, подходящи за семейства. Влаковете ще пристигат на нови гари, построени точно извън големите градове с връзки към съществуващите градски транспортни системи.
Мозъчният тръст предвижда тези станции да са културни центрове, които ще имат ресторанти, магазини и добре проектирани зони за чакане, както и концертни зали, музеи, спортни обекти и места за събития.
„Най-добрият шанс на Европа да постигне целите за нулева нето до 2050 г.“
Мозъчният тръст гледа на Starline и като на екологичен проект. Транспортът е едно от най-големите климатични предизвикателства в Европа. През 2022 г. секторът е допринесъл с приблизително 29 процента от общите емисии на парникови газове в ЕС, според Европейската агенция по околна среда.
Полетите на къси разстояния остават основният начин на транспорт за милиони, въпреки че високоскоростната железница отделя до 90 процента по-малко CO2 на пътуване.
Страни като Франция и Австрия започнаха да ограничават полетите на къси разстояния там, където съществуват железопътни алтернативи, но реалното въздействие „изисква континентален подход“, казва мозъчният тръст.
„Смело преминаване към високоскоростна железопътна линия може да бъде най-добрият шанс за Европа да постигне целите си за нулева мрежа за 2050 г., като същевременно гарантира, че мобилността остава едновременно бърза и екологична.“
Публично финансиран франчайз модел
И така, как Starline ще стане реалност? Мозъчният тръст предлага „централна координация за влакове, пътнически опит и технологии, като същевременно позволява на националните железопътни оператори да управляват маршрути по франчайзинг модел“.
Той ще бъде публично финансиран и управляван от одобрени национални железопътни компании, казва мозъчният тръст, като същевременно ще бъде наблюдаван от нов Европейски железопътен орган (ERA) – орган в рамките на ЕС, отговорен за осигуряване на координацията, оперативната съвместимост и дългосрочното разширяване на системата.
За да функционира като европейска система, Starline ще изисква хармонизирани трудови споразумения, технически стандарти и разпоредби за безопасност.
Това означава, че операторите на влаковете, екипите по поддръжката и персоналът на гарата ще бъдат обучени в споделена европейска рамка, осигуряваща оперативна последователност, независимо къде работят.“
Това е изключително амбициозно предложение, но мозъчният тръст вярва, че може да стане реалност до 2040 г.
„Сега започваме да изграждаме мрежата, за да настояваме за истинска промяна, обединявайки политици, дизайнери и лидери в индустрията, за да превърнем визията в действие“, допълва още мозъчният тръст.
Източник: Economic.bg