22.8 C
София
сряда, 16 юли 2025

Вечерни новини: Безплатно саниране по ПВУ за всички; България изтегли 3.2 млрд. евро нов дълг

Най-четени

Още от същото

Вторият етап от програмата за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) ще бъде с осигурено 100-процентово финансиране за гражданите. Така на практика цялата програма ще е безплатна за всички одобрени блокове. Това обяви регионалният министър Иван Иванов след заседанието на Министерския съвет. Договореното с Европейската комисия решение идва на фона на рискa от загуба на средства поради сериозното забавяне на програмата по-рано.

Министерството на финансите е пласирало еврооблигации на съвкупна стойност 3.2 млрд. евро (около 6.25 млрд. лв.). Новият дълг е разпределен в две емисии – 10- и 20-годишни книжа, съобщават от МФ. Номиналната стойност на подадените заявки превиши 13 млрд. евро, което съответства на презаписване от над 4 пъти.

Американската банка Citi ще организира финансирането за изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“. За целта е сключено споразумение между финансовата институция и проектната компания „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД, става ясно от прессъобщение на Министерство на енергетиката. Банката няма да финансира директно проекта, а по-скоро ще договаря такива възможности с други институции и инвеститори.

Шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ ще бъде спрян за планови ремонти, съобщават от централата. Причината е „пропуск на топлоносител в трети парогенератор“.

Министерството на финансите (МФ) прогнозира, че България е изпълнила инфлационния критерий за еврозоната и през месец юни, въпреки че данните на Националния статистически институт (НСИ) във вторник показаха продължаващо ускоряване на инфлацията в страната.

По-високият кредитен рейтинг на България ще направи финансирането за бизнеса по-евтино, а това пък ще ускори инвестициите в нови производствени мощности, създавайки повече работни места и по-високи заплати.

Германските компании започват да се затрудняват в изплащането на задълженията си, а това може да натежи на търговията с българските предприятия. Това се посочва в деветото издание на проучването на компанията за кредитно застраховане „Кофас“ относно платежното поведение на германските компании.

Наблюдаваме трайно изменение в поведението на българските потребители по отношение на кредитите. Това коментира Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания, по време на събитие в София. Кредитът става норма, а изплащането му е все по-съвестно – плащаемостта за периода януари – юни расте с 38% спрямо първото полугодие на 2024 г.

Министерският съвет (МС) одобри бюджетната процедура за 2026 г., стана ясно от решенията след заседанието на кабинета в сряда. В тях се посочва, че са определени сроковете, разпределението на отговорностите и изискванията към разпоредителите с бюджет.

Министерският съвет одобри проект на нов Закон за водоснабдяването и канализацията, който предвижда значителни промени в сектора. Изглежда е възприета идеята да се запази целостта на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), без да се разделя на две отделни комисии.

Министерският съвет направи съществена промяна в управлението на няколко ключови залежи на варовици и природен газ, разположени в различни краища на страната. С общо пет отделни решения, приети на заседанието в сряда, правителството утвърди нови концесионери за три кариери за строителни материали и одобри удължаване на сроковете по два вече действащи договора за добив.

Европейската комисия работи върху рекордно предложение за бюджет на стойност 1.717 трилиона евро за седемгодишния период (2028 – 2034 г.). Числото е видяно в документ от POLITICO, като изданието посочва, че в момента се водят много спорове между висши служители на Комисията в Брюксел относно окончателния размер на финансовата рамка.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации