Постоянно набъбващият бюджетен дефицит, нарастващият държавен дълг и влошаващото се състояние на публичните финанси на България поставят страната в ситуация, близка до т. нар. „гръцки сценарий“, в която може да се наложи други европейски страни да спасяват нашите финанси след въвеждането на еврото.
С поправки в Наредбата за работното време, почивките и отпуските се въвеждат важни промени, насочени към по-голяма гъвкавост и яснота при ползването на отпуски в извънредни или лични обстоятелства. Те са внесени в понеделник с Проект на Постановление на Министерския съвет и са на обществено обсъждане до 12 юни.
Народното събрание няма да подложи на разглеждане внесеното от президента Румен Радев искане за произвеждане на референдум за еврото.“ Това гласи статус на политическа партия ГЕРБ във Facebook върху снимка на лидера на партията Бойко Борисов.
Хората в Кюстендил имат реални страхове, свързани със Зелената сделка – за работата, доходите и цените на енергията. Местните жители остават предпазливи към промените, въпреки че имат своите екологични притеснения. В тази връзка е необходима повече информираност, повече сигурност и гаранции, че зеленият преход няма да бъде за сметка на обикновения човек.
С обща позиция, под която всеки народен представител може да сложи подписа си, България ще отстоява правото си да влезе в еврозоната. Тя вече е подписана от министър-председателя Росен Желязков и управителя на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев. Това стана ясно от брифинг на премиера, на който той представи накратко мерките и законодателните промени, за които се е договорил Съветът за съвместно управление след заседание във вторник.
В първия месец след въвеждането на еврото в България търговците няма да имат право да повишават цените на стоки и услуги, без да има обективни икономически основания. За това ще следи работната група „Защита на потребителите“ към Координационния съвет за подготовка на страната ни за еврозоната. Регулацията на цените ще се анализира в периода на двойно обращение на лева и еврото, т.е. месец след датата на въвеждането на единната валута.
За разлика от други региони, вълната на прехода е ударила Кюстендил преди около 8 – 10 години, когато голяма част от мините са били закрити. Последиците са били видими – масово изселване, безработица, кервани от коли, напускащи града в посока София.
Темата за справедливия преход, сама по себе си, предполага очаквания към нещо справедливо. Не е тайна за никого, че за работещите и за населението на територията на област Кюстендил основната тема са работните места, преквалификацията и не на последно място – това разминаване в очакванията между служители и работодатели.
Декарбонизацията не е просто екологична, а икономическа тема. С тези думи Нено Ненов, икономически съветник в Представителството на Европейската комисия в България, постави фокус върху същината на прехода в регионите, засегнати от затварянето на въглищни мощности. По време на Международната конференция „Справедлив преход в Кюстендил“ той очерта реалните механизми и отговорности, които стоят зад процеса, който е изключително динамичен.
Четирите национално представени работодателски организации, както и единият синдикат излязоха с позиции срещу предложения от президента Румен Радев референдум срещу еврото. Искането за допитване до народа беше входирано в Народното събрание в понеделник, а във вторник се чака решението на председателя на парламента Наталия Киселова, която да каже дали е допустимо.
Европейските институции успокоили българския финансов министър Теменужка Петкова, че плановете за въвеждането на еврото в България остават без промяна и ще се следват. Това заяви самата Петкова във вторник сутрин пред български журналисти в Брюксел, цитирана от БТА.
Европейската комисия предвижда да представи доклад за готовността на България да се присъедини към еврозоната в началото на юни. Това каза еврокомисарят по въпросите на икономиката и производителността Валдис Домбровскис, цитиран от БТА.
Източник: Economic.bg