17.8 C
София
петък, 09 май 2025

ВЕИ и природният газ изпревариха петрола и въглищата

Най-четени

Още от същото

Има по нещо положително за всеки вид енергия в последния глобален преглед на Международната агенция по енергетика, но най-силните аплодисменти ще бъдат за възобновяемите енергийни източници и природния газ.

Световното търсене на енергия е нараснало с 2.2% през 2024 г., темп, описан като „по-бърз от средния“ от МАЕ в нейния Глобален енергиен преглед, публикуван в понеделник. За сравнение средното годишно увеличение на търсенето между 2013-2023 г. е около 1.3%. Ускорението беше водено от нововъзникващите и развиващите се икономики, които представляват повече от 80% от растежа, пише Reuters. 

Глобалното потребление на електроенергия се е повишило с 4.3% поради рекордно високите температури, които доведоха до повишено търсене на охлаждане, нарастващо промишлено потребление, електрификация на транспорта и от центровете за данни и изкуствения интелект, каза МАЕ.

Агенцията, базирана в Париж, многократно отбелязва значителния ефект, който екстремното време през 2024 г. имаше върху енергийните системи и моделите на търсене. Миналата година, беше най-горещата, регистрирана някога, като надмина предишния рекорд, поставен през 2023 г.

Ефектите от времето допринесоха за около 15% от общото увеличение на глобалното търсене на енергия“, каза МАЕ. Глобалните градусови дни на охлаждане са били с 6% по-високи през 2024 г. и с 20% по-високи от средните за 2000-2020 г., се казва в него.

ВЕИ растеж

Възобновяемите енергийни източници и ядрената енергетика покриха по-голямата част от растежа на търсенето на електроенергия – 80%. Предлагането на генерирана от газ електроенергия „също нараства стабилно“, се казва в доклада. Новите инсталации за капацитет за възобновяема енергия достигнаха нов връх – около 700 GW през 2024 г. ВЕИ и ядрената енергия заедно съставляваха 40% от общото производство през 2024 г., се казва в съобщението.

Световното производство на електроенергия се е увеличило с 1200 TWh през 2024 г., което е увеличение от 4%.

Водноелектрическата енергия също се е повишила със 190 TWh, но МАЕ каза, че това се дължи до голяма степен на влажното време на няколко големи пазара, а не на добавянето на капацитет.

Китай, втората по големина икономика в света, отново доминира в добавянето на възобновяеми мощности, като представлява две трети от глобалните възобновяеми енергийни източници, свързани към мрежата, с 340 GW слънчеви и 80 GW вятърни.

Индия, страната с най-голямо население в света, също добави около 30 GW слънчев капацитет, което е три пъти повече от растежа от предходната година.

Стабилни въглища

Може би е иронично, че Китай и Индия също са опорите на глобалното търсене на въглища, като Китай получава около 60% от електроенергията си от горивото, а Индия – почти 3/4.

Търсенето на въглища се е увеличило със скромния 1% през 2024 г. до рекордно високо ниво, като Китай консумира 40% повече въглища от останалата част на света.

Делът на въглищата в глобалния микс от електроенергия спадна до 35% през 2024 г., най-ниската цифра от създаването на МАЕ през 1974 г.

Въпреки че въглищата остават важен източник на енергия, използването им все повече се ограничава до Китай, Индия, някои страни от Югоизточна Азия и някои нации в Африка, като Южна Африка.

Тази концентрация не предвещава нищо добро, тъй като основните потребители на въглища сега са и основните производители на горивото и всички имат някаква форма на политика или ангажимент да предпочитат местните източници, а не вноса.

Уроци по газ

В допълнение към възобновяемите енергийни източници, другият голям победител през 2024 г. беше природният газ, като МАЕ каза, че търсенето е достигнало най-високо ниво за всички времена, нараствайки с 2.7% миналата година, достигайки 115 млрд. куб. метра.

Отново основният двигател е Азия, като търсенето в Китай се стимулира от горещите вълни и преминаването към камиони с LNG.

Но в рамките на положителната история има нотка на предпазливост, като MAE отбелязва, че темпът на растеж на Китай от над 7% през 2024 г. е изграден около първата част на годината, а търсенето е станало отрицателно през последните два месеца на годината.

Това до голяма степен се дължи на по-високите спот цени на LNG към края на годината, които ограничиха апетита на Китай за горивото.

Поуката тук е, че страните в Азия се стремят да използват повече LNG, но ще го направят само ако цената е конкурентна, което означава, че производителите на LNG трябва да избират между ръст на обема или високи цени.

Ако имаше губещ в доклада на МАЕ, това беше суровият петрол, като агенцията отбелязва, че търсенето се е повишило само с 0.8% през 2024 г. и се движи главно от нефтохимическия сектор.

Голяма част от забавянето на търсенето на петрол изглежда структурно, поради продължаващото преминаване към електрически превозни средства, особено в Китай, нарастването на камионите с втечнен природен газ и увеличаването на високоскоростните железопътни линии за междуградски транспорт.

Привържениците на изкопаемите горива ще посочат, че докладът на МАЕ показва, че тяхното търсене все още нараства.

Но това пренебрегва основната тенденция, която е, че възобновяемите енергийни източници се разширяват много по-бързо и също така увеличават навлизането си в бързо развиващите се региони в света.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации