25.8 C
София
събота, 03 май 2025

ВЕИ излагат на по-голям киберриск енергийните мрежи

Най-четени

Още от същото

Световният икономически форум (СИФ) определи, че широко разпространеното прекъсване на електрозахранването в Испания и Португалия тази седмица засили опасенията относно уязвимостите на критичната инфраструктура. Първоначалните хипотези от страна на официални лица и експерти повдигнаха въпроса за възможността за кибератака, но в крайна сметка първоначалните разследвания сочат, че не това е причината за инцидента.

Спирането на електрозахранването на Иберийския полуостров обаче подчертава нарастващите опасения относно устойчивостта на националните електропреносни мрежи пред лицето на променящите се киберзаплахи. Експертите подчертават необходимостта от стабилни практики за киберсигурност и международно сътрудничество за защита на енергийните системи от променящите се заплахи.

Експертите по киберсигурност отдавна предупреждават, че електрическите мрежи и критичните енергийни инфраструктурни системи са уязвими за кибератаки и често са мишена на злонамерени държавни и недържавни участници“, написаха Спенсър Файнголд, дигитален редактор в Световния икономически форум, и Филипе Беато, мениджър по киберустойчивост в Центъра за киберсигурност на Световния икономически форум.

В публикацията на СИФ се посочва, че през 2015 г. Украйна е преживяла широко разпространени прекъсвания на електрозахранването, след като хакери са проникнали в компютърните системи на регионалните енергийни компании, използвайки сложен зловреден софтуер. Кибератаката, приписвана на руски хакери, е описана от американските и украинските власти като „синхронизирана и координирана“, вероятно след обширно разузнаване на целевите мрежи.

Файнголд и Беато пишат, че през последните години САЩ са преживели бум на кибератаки, насочени към комуналната инфраструктура. Доклад на Федералното бюро за разследване (ФБР) от 2024 г. подчертава нарастващите опасения, отбелязвайки, че разширяването на възобновяемата енергия и стимулите за чиста енергия е въвело нови уязвимости, предлагайки на киберпрестъпниците повече входни точки за експлоатация за злонамерени цели.

От другата страна на Атлантика, Европейският съюз реагира, като прие разпоредби за киберсигурност, за да защити електрическите мрежи и други жизненоважни компоненти на своята енергийна инфраструктура, в рамките на по-широката си стратегия „Съюз за готовност“. По подобен начин Обединеното кралство алармира относно киберрисковете, пред които е изправена националната му енергийна мрежа, подчертавайки статута си на високоценна цел.

В своя доклад от януари „Глобални перспективи за киберсигурността 2025“ СИФ отбеляза, че „съвременните технологии разчитат в голяма степен на значително потребление на енергия, което прави енергийните мрежи изключително привлекателни цели за киберпрестъпниците“. Той добави, че глобалният преход към системи за възобновяема енергия създава и нови уязвимости, опасение, което е широко изразено от националните власти по целия свят.

Експертите също така отбелязват, че киберустойчивостта трябва да бъде интегрирана във всеки аспект на електрическите мрежи и други комунални системи.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации