7.9 C
София
събота, 05 апр. 2025

Великият световен шампион на България, който е автор на най-крилатата ни фраза в спорта

Най-четени

Още от същото

По следите на забравените“ е спортна рубрика на Actualno.com, в която търсим историите и съдбите на спортисти, останали в сянката на времето.

„Рънътъ праи борбътъ!“ – всички сме чували тази фраза, нали? Кой обаче е нейният автор? Според повечето специализирани сайтове по борба това е Лютви Ахмедов. Роденият в село Подайва, Разградско, етнически турчин е световен шампион от Техеран 1959 година и европейски първенец за 1965 година поради любопитна причина, а на Олимпийските игри в Токио през 1964 година се окичва със сребърния медал.

Лютви Ахмедов: „Рънътъ праи борбътъ!“

Лютви е роден на 10 април 1930 година в село Подайва, област Разград. Сравнително късно започва да cе занимава с борба – на 18-годишна възраст. Привлича вниманието на младия треньор Райко Петров, който го взима в националния отбор. Часът на младежа удря през 1958 г., когато в България тече турнирът за Световната купа, а в категория над 97 килограма в свободни стил той заменя Хюсеин Мехмедов.

ОЩЕ: Гимнастикът, който донесе първо олимпийско злато на България в класическата борба

Спортист на България за 1959 година

Ахмедов стига до финал където надвива фаворита Хамид Каплан пред екзалтираната публика на стадион „Васил Левски“. Година по-късно на Световното първенство в Техеран българският гражданин отново детронира Каплан и взима златен медал. През 1959-а става и спортист на годината у нас.

Още успехи

В следващите години успехите на исполина от Лудогорието се множат. Балкански шампион е в Бургас (1960), в Скопие (1961) и Атина (1963). Взима сребро на световните първенства в Толидо (1962), София (1963), Манчестър (1965) и Будапеща (1968, класически стил). През 1965-а е обявен и за европейски първенец, защото Международната федерация решава да присъди континентални титли на борците в тройката, които на първенството на планетата са с най-предходно класиране. Състезава се също в категория над 90 кг. на Летните олимпийски игри в Токио през 1964 година, където завоюва среброто.

Откъде произлиза култовата фраза?

Лютви Ахмедов е автор на крилатата фраза „Рънътъ праи бурбътъ“. За произхода ѝ има две версии. Според първата думите са изречени по повод храната в стола на един лагер, тогава на масата са борец от лека категория и Ахмедов. И на двамата сервират по тройка кюфтета и той възмутено възкликва, че не може така и на двамата по 3 кюфтета като „рънътъ праи борбътъ“. 

ОЩЕ: Даваха му няколко „Мерцедес“-а, но избра България: Първият ни световен шампион в спорта – и баща на Наско Сираков

Лютви Ахмедов

Според втората сентенцията е изречена след триумфа в Техеран през 1959 година. На връщане в самолета ръководството го подготвя какво да говори. Борецът е трябвало да каже: „Партията издава и ние се борим“, но вместо това заявил паметното: „Партията, партията ама рънътъ праи борбътъ!“

Големият шампион умира на 67-годишна възраст в Разград. След смъртта му е създаден клуб, който носи неговото име. Провежда се и турнир в памет на Ахмедов. Любопитното е, че надпреварата е печелена от правнучка му Ямур Шен в категория до 58 килограма. Неговият син – Шюкри Ахмедов, също прославя българската борба, като дори може да се похвали с европейска титла.

Автор: Джем Юмеров

ОЩЕ от „По следите на забравените“: Първата световна шампионка на България в зимните спортове, която днес има ковачница за таланти в Щатите

Очаквайте статии от рубриката „По следите на забравените“ всеки петък в 07:00 часа в Actualno Sport!

Още интересни истории ще откриете в завладяващите спортни рубрики на Actualno.com!

–––––––––––

За да не пропускате нашите спортни рубрики и останалото спортно съдържание, можете да последвате Facebook страницата „Спортни новини – Actualno.com„, да поставите отметка на Actualno.com/sport в браузъра си или да го добавите на началния екран на Вашето мобилно устройство чрез бутона „Add to home screen“. За други въпроси – пишете ни във Facebook или на имейл адрес [email protected]

Източник: Актуално

spot_img

Последни публикации