Виетнам предприема по-активни мерки в борбата срещу фалшификатите и дигиталното пиратство, след като Съединените щати обвиниха страната, че е основен център за тези незаконни дейности и заплашиха с опустошителни мита. Това става ясно от документи, разгледани от Ройтерс.
Сред продуктите, подлежащи на засилени проверки на границите за установяване на тяхната автентичност, са луксозни стоки от Prada и Kering (собственик на Gucci), електронни устройства, произведени от Google и Samsung, както и играчки от Mattel и Lego. Това се посочва в документ от 1 април на митническия отдел на финансовото министерство. Потребителски стоки като шампоани и самобръсначки, продавани от Procter & Gamble и Johnson & Johnson, също са включени в списъка, показва документът.
Настоящата кампания е насочена основно срещу вносните фалшификати, а не срещу тези, които могат да бъдат произведени във Виетнам и които също представляват проблем за администрацията на американския президент Доналд Тръмп.
Затяга се и контролът върху използването на фалшив софтуер след жалба от Алианса за бизнес софтуер, сред чиито членове са Microsoft, Oracle и Adobe.
Предприетите мерки от Виетнам са част от поредица от действия, чиято цел е да убеди администрацията на Тръмп да преразгледа наказателните мита. Виетнам е изправен пред мита от 46% върху износа си за САЩ, най-големия му пазар, ако те бъдат потвърдени през юли.
Мерките са предназначени да угодят на Вашингтон, но някои от тях могат да раздразнят Китай, който е основният източник на вноса на Виетнам.
Източник: Banker.bg