11.8 C
София
петък, 09 май 2025

ВиК мрежа, термопомпи и водород: Кои проекти отпадат от Плана за възстановяване?

Най-четени

Още от същото

Модернизацията на спешния телефон 112, реконструкцията на ВиК мрежите, изграждане на инсталации за зелен водород и инсталиране на термопомпи. Това са част от проектите, които отпадат от Плана за възстановяване и устойчивост, след като по нито един от тях не е стартиран процес за реализация. Това стана ясно от брифинг на финансовия министър Теменужка Петкова и вицепремиера Томислав Дончев, по време на който бяха представени отпадащите по Плана проекти.

Става въпрос за общо 8 проекта на стойност над 1 млрд. лв. В анонса си Петкова обясни, че всеки разход, който би останал за сметка на държавния бюджет, на практика ще рефлектира върху дефицита за 2026 г., което пък е ключово от гледна точка на конвергентните доклади, които към настоящия момент се изготвят по отношение членството на България в еврозоната.

Кои са отпадащите проекти по ПВУ?

  • Пилотни проекти за производство на зелен водород (64 млн. лв.) – няма стартирало изпълнение на дейностите;
  • Пилотен проект за комбинирано производство на топлина и електричество от геотермални източници (343 млн. лв.) – няма стартирало изпълнение на дейностите.
  • Интегриране на екосистемния подход и прилагане на природосъобразни решения при опазването на защитените зони от мрежата „Натура 2000“ (30.4 млн. лв.) – липсва договаряне за основен елемент от дейностите, поради обжалване. Предвижда се изпълнение в рамките на Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г.;
  • Бордово оборудване за Европейската система за управление на влаковете (63 млн. лв.) – липсва договаряне на основна дейност;
  • Програма за изграждане/доизграждане/ реконструкция на водоснабдителни и канализационни системи, включително пречиствателни станции за отпадъчни води за агломерациите между 5000 и 10 000 еквивалент жители (300 млн. лв.) – обжалване на голяма част от процедурите. Предвижда се изпълнение в рамките на Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г.
  • Пространствен мониторинг, контрол и управление чрез модернизиране на Центъра за аерокосмически наблюдения (ЦАН) (110 млн. лв.) – няма стартирало изпълнение на основните дейности. Предвижда се изпълнение в рамките на „Програма за научни изследвания, иновации и дигитализация за икономическа трансформация“ 2021 – 2027 г.;
  • Дигитализиране на информационни масиви в администрацията, съдържащи регистрови данни (61.8 млн. лв.) – няма стартирало изпълнение на дейностите;
  • Подобряване на Националната система за спешни комуникации на номер 112 (46.6 млн. лв.) – критично забавяне при възлагането на основните обществените поръчки – срокът на договора е извън периода на изпълнение на ПВУ.

Транспорт и инфраструктура

Няколко важни проекта в сферата на транспорта и инфраструктурата напълно отпадат от ПВУ. Единият от тях е осигуряването на бордово оборудване за европейската система за управление на влаковете, като за това бяха предвидени 63 млн. лв. На фона на инцидентите в БДЖ, системата щеше да подпомогне по-доброто управление на влаковете, но поради „липса на договаряне на основна дейност“, проектът няма да се реализира. Засега не е ясно и дали ще може да получи средства от друг финансов инструмент.

Проектът за изграждането и реконструкцията на ВиК мрежи в населени места с между 5 и 10 хил. еквивалент жители, за който бяха заложени 300 млн. лв., също отпада изцяло. При него проблемът е дългите и продължителни обжалвания на голяма част от процедурите. Въпреки това този проект се предвижда да се финансира по Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г. Припомняме, че за целта още през март бяха направени промени в европрограмата, така че да е възможно повече общини да имат достъп до средства.

Като рисков, но не отпадащ, Дончев определи проектът за саниране на блокове в страната. Засега целият списък с рисковите проекти на стойност 2 млрд. лв. не се разкрива, тъй като, по думите на вицепремиера, има някакъв шанс те да бъдат изпълнени, но само ако се работи на бързи скорости.

Дончев заяви, че за първата фаза от програмата, чиято стойност е 1.1 млрд. лв., „съществува хипотеза да е от ПВУ“. Санирането на блоковете по втората част от програмата ще бъде поето от Националната програма за саниране, т.е. от бюджета. Припомняме, че бяха одобрени проекти на стойност 138 млн. лв.

Много е вероятно в списъка с рискови проекти да попада и закупуването на нов подвижен състав за железниците. Въпреки че настоящият транспортен министър Гроздан Караджов рестартира обществената поръчка за 35-те електрически мотрисни влака, избирайки изпълнител, до момента не е ясно дали има сключен договор.

Без термопомпи и водород

Една от дългоочакваните процедури по ПВУ – тази за геотермални термопомпи също е сред отпадналите проекти. По нея трябваше да бъде създадена грантова схема за производството на възобновяема енергия от геотермални източници. От процедурата трябваше да могат да се възползват физически (собственици на еднофамилни жилищни сгради) и юридически (промишлени системи, икономически индустриални зони и топлофикационни дружества). С безвъзмезден финансов ресурс можеше да бъдат изградени съоръжения с обща мощност от 30 MW за производство на топлинна енергия.

Зеленият водород заемаше водещо място в Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът трябваше да допринесе за декарбонизацията на българския енергиен пазар, както и за увеличаването на дела на чиста енергия в енергийния микс на България по пътя към климатична неутралност.

Други възможности 

От брифинга стана ясно, че за голяма част от тези инвестиции е намерена възможност да бъдат реализирани за сметка на друг приходоизточник – това са ВиК мрежите и Центърът за аерокосмически наблюдения. За зеления водород също ще се намери друг източник на финансиране, тъй като България трябва да трупа опит в тази насока, каза още вицепремиерът.

Най-много ме боли за инвестицията в телефон 112. По този проект няма реален адекватен напредък и спешно трябва да намерим друг приходоизточник да го финансираме“, каза той.

Кабинетът ще търси възможност и за другите проекти, които отпадат, защото „те са необходими“.

Други 22 проекта са под риск, обясни още той. Те са на стойност 2 млрд. лв., а Дончев е категоричен, че ще им бъде даден няколко седмици срок, за да се мобилизират и да дадат надежда, че могат да бъдат приключени до 2026 г. В противен случай ще влязат в списъка с отпадналите проекти.

Оптимист съм, че поне половината от рисковите 22 проекта могат да бъдат спасени. Да съхраним 70% от проектите, които са част от националния план.“

Второто плащане

По повод второто плащане по ПВУ вицепремиерът каза, че се водят интензивни прегори с ЕК и с тях вече са координирани конкретни текстове на всички документи, законопроекти, свързани с второто плащане.

Всички закони могат да бъдат на разположение на Народното събрание и се надявам да получим подкрепа в пленарна зала“.

Според Дончев трябва да покажем героизъм в рамките на година и четири – пет месеца и ако България се мобилизира и успее да изпълни всички реформи, дори да не е изпълнила всички инвестиции, не трябва да връща пари на ЕК.

Дончев вече е оптимист, че след „рестарта на усилията“ можем да получим второто плащане и ако всички закони бъдат приети от НС, страната може да не загуби нищо.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации