За разлика от други региони, вълната на прехода е ударила Кюстендил преди около 8 – 10 години, когато голяма част от мините са били закрити. Последиците са били видими – масово изселване, безработица, кервани от коли, напускащи града в посока София.
Бяхме буквално хвърлени в дълбокото без никаква помощ“, припомни кметът на града инж. Огнян Атанасов по време на откриването на Международната конференция „Справедлив преход в Кюстендил“.
Форумът, съфинансиран от Европейския съюз, се организира от „Бранд Медия България“ в партньорство с Община Кюстендил, „Електрохолд България“ и ТЕЦ „Бобов дол“.
В контекста на трансформацията кметът вижда и шанс. Според него именно трудният опит на Кюстендил може да се превърне в предимство. „За нас е изключително важно да получим адекватна информация от хора, които вече са преминали през справедлив преход, за да можем и ние да направим информиран избор“, заяви той.
Регионът вече предприема конкретни действия. Една от основните цели е създаването на индустриална зона, която да привлече инвестиции и да отвори нови работни места. Атанасов посочи, че на среща, посветена на една от процедурите – за подкрепа на микро-, малки и средни предприятия – са се включили над 200 компании.
Ако част от тях спечелят с проекти, ще открият добре платени работни места на територията на областта“, подчерта той.
Ключовата дума в стратегията на Кюстендил е „реалистичност“. Кметът настоява, че затварянето на въглищните мощности не бива да се случва прибързано. „Трябва да се запазят работни места, да се преквалифицират кадри в дейности, близки до настоящата им професия. Човек от минната индустрия трудно може да стане IT специалист, но може да е отличен специалист по поддръжка на ВЕИ съоръжения“, обясни Атанасов.
Обучението също е сред приоритетите. „Привърженик съм на това хората да бъдат обучавани в самите компании – от добри практици и теоретици. Така знанията се усвояват най-добре“, каза още той. По думите му добре подготвеното преминаване през прехода е от съществено значение.
Колкото по-добра е подготовката, толкова по-малко ще е кръвта в боя.“
Атанасов очаква и опит от чужбина, който да бъде адаптиран към българската реалност: „Трябва да го направим съобразно нашата действителност.“
В заключение, кметът ясно подчерта, че Кюстендил вече е преминал през най-тежката част от процеса. „Смятам, че от трите засегнати области най-тежко ще е в Стара Загора, защото вълната още не ги е ударила. Нас вече ни удари и бяхме хвърлени в дълбокото без спасителен пояс. Ние вече виждаме лодката, на която можем да се качим, и вярвам, че ако действаме разумно, можем да преминем през този процес по правилния начин.“
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.
Източник: Economic.bg