17.3 C
София
събота, 05 апр. 2025

Властта разделя проекта за тунел под Шипка в опит да го ускори

Най-четени

Още от същото

Проектът за изграждането на тунел под Шипка и обход на Габрово най-вероятно върви към разделяне на два етапа. Това се разбра от думите на вицепремиера и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на парламентарния контрол. Според него е съвсем реалистично тази година да бъде изградено част от трасето, което води до тунела от северната страна. Междувременно от южна страна също трябва да текат дейности по проектиране и изграждане на обхода на Казанлък.

Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, заяви Дончев.

По неговите думи сега проектът се рестартира. Той е от изключително значение за населените места около него, както и за трафика Север – Юг, но по думите на Дончев през последните 4 години са били поставени всякакви пречки пред реализацията му.

Припомняме, че няколко служебни министри през последните 2 години съобщаваха за проблеми в Подробния устройствен план, допълнителни отчуждения, несъответствия в Кадастрална карта, но и план за управление на природен парк „Българка“, който по думите на Дончев, на практика е забранявал проекта. Последният проблем намери решението си миналата година, когато съдът разпореди планът за управление да бъде променен.


Прочетете още


Вицепремиерът допълни картината, като заяви, че в документацията е записано, че трябва да се извършат компенсаторни мероприятия за няколко декара букова гора, която обаче е изсечена преди 7 – 8 години за добив.

Намирам го за абсурдно. Не знам като държава и общество защо си пречим сами за такива ключови инвестиции.“

„Последните 4 години не бяха добро време за този проект. За съжаление сме в по-лоша ситуация, отколкото бяхме преди това, предвид опитите за допълнителни рестрикции“, допълни Дончев.

Той каза, че са проведени срещи с всички заинтересовани страни (АПИ, МОСВ), за да може всички пречки от последните години да се премахнат, включително свързаните с опазването на околната среда и др.

От думите на Дончев се разбра, че липсващите обходни пътища на Казанлък и Севлиево също ще са проблем пред проекта. Сега републиканският път минава през центъра на градовете

Община Севлиево е възложила проектирането на обходен път, като проектът е готов и трябва да почне да се изпълнява“, коментира Дончев.

И допълни, че една подобна пътна връзка ще генерира т.нар. „привлечен трафик“, за което също трябва да се помисли.

Какво и как би могло да се изгражда?

Проектът включва реконструкция на пътя между град Габрово и връх Шипка, част от републикански път I-5, както и изграждането на тунел под връх Шипка с дължина 3.2 километра.

Общият пътен участък, който трябва да се изгражда, е с дължина от малко над 10 км. Северната му страна, за която говори Дончев, започва южно от Габрово и минава по източния склон на р. Козята, пресича я и влиза в бъдещия тунел под Шипка.

Самият тунел под Шипка преминава между връх Малуша (на запад) и връх Столетов (на изток).

От южната страна, т.е. в посока Казанлък, се предвижда изграждането на още един тунел с дължина от 240 м. След това трасето се връща върху съществуващия път I-5.

Освен големия тунел под Шипка, трасето включва още 4 по-малки тунела с обща дължина от малко над 4 километра:

  • Тунел 1 – 171 м (км 22+720 до км 22+891);
  • Тунел 3 – 240 м (след тунел Шипка);
  • Тунел 4 – 90 м;
  • Тунел 5 – 290 м.

Заложено е изграждането на 7 мостови съоръжения и 1 подлез.

В тунела под Шипка трасето ще е с две ленти за движение. В отделни участъци е заложена допълнителна трета лента. Цялото трасе ще има стандартен габарит от 10.5 м ширина.

Кога ще е готов тунелът под Шипка?

Ако в действителност се прибегне до изграждането на два етапа, сроковете може да бъдат съкратени. През последните години обаче проектът се забави значително и не е ясно дали дори така времето ще може да бъде наваксано.

Припомняме, че проектирането бе удължавано на два пъти заради проблемите в ПУП – веднъж със 192 календарни дни, и втори път – със 164 дни. Така общото време за завършване се увеличи от първоначално разписаните по договор 1550 календарни дни (около 4 години) до 1906 (над 5 години).

Справка на Economic.bg в документацията на поръчката показва, че с допълнително споразумение от 20 февруари това време е удължено отново с още 123 календарни дни. Така общото време за завършване на обекта (проектиране и строителство) скача до 2029 дни (над 5 години и половина).

Новият срок за проектиране е 719 календарни дни, а за изпълнение на първия междинен етап, при който трябва да се случи същественото завършване на проектантските работи – 699 дни. Въпреки че с различните споразумения до момента се променя само срокът на проектирането, това удължава и общото време за окончателно приключване на проекта. Във времето така се отлага и началото на действителното строителство.

Припомняме, че договорът за инженеринг (бел. р. – проектиране и строителство) бе подписан през юни 2022 г. по време на кабинета „Петков“ с „Консорциум ПСВТ“. В него водещ партньор е „Хидрострой“ АД, като влизат още „Пътни строежи Велико Търново“ АД и „Пътинженерингстрой-Т“ ЕАД. Те са свързани със строителния бос Велико Желев.

Стойността на проекта е над 358 млн. лв. с ДДС. Той се финансира със средства от ОП „Транспортна свързаност“ 2021 – 2027 г. Наскоро обаче стана ясно, че парите за него не достигат. Тунелът, заедно с обхода на Габрово, трябваше да са готови през 2026 г.

През последните години различни министри изказваха съмнения дали тунелът може да поеме трафика, който се очаква, тъй като е проектиран с по една лента за движение във всяка посока. Припомняме, че в началото на 2022 г. пръв опасение изказа Гроздан Караджов в ролята му на регионален министър, който не бе доволен от проекта. Служебният ресорен министър Иван Шишков също бе на мнение, че съоръжението е планирано лошо и неправилно.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации