12.8 C
София
събота, 10 май 2025

Влиза в сила примирието между Индия и Пакистан

Най-четени

Още от същото

Индия и Пакистан се споразумяха за прекратяване на огъня. Това заяви на брифинг първият заместник-началник на индийското външно министерство Викрам Мисри.

Както посочи представителят на ведомството, в 15:35 местно време командирът на военните операции на Пакистан се е обадил на командира на военните операции на Индия. След военните преговори „беше постигнато споразумение, че двете страни ще прекратят всички стрелби и военни действия по суша, във въздуха и в морето от 17:00 ч. индийско стандартно време“, каза Мисри.

„Днес на двете страни бяха дадени инструкции как да изпълнят това споразумение, а командирите на военните операции ще разговарят отново на 12 май в 12:00 часа“, отбеляза Мисри.

В нощта на 7 май индийските въоръжени сили започнаха операция „Синдур“,

като удариха девет цели в Пакистан и контролирания от Пакистан Кашмир, където бяха базирани терористи. Повече от 70 терористи бяха убити, а над 60 бяха ранени, съобщи NDTV, позовавайки се на източници. Според пакистанските въоръжени сили, 26 души са загинали, а 46 са ранени. След това Пакистан отвърна на удара.

Днес по-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Индия и Пакистан, с посредничеството на Вашингтон, са се споразумели за пълно прекратяване на огъня.

Тръмп написа на страницата си в Truth Social, че с удоволствие обявява, че

Индия и Пакистан са се споразумели за пълно и незабавно прекратяване на огъня,

заявявайки, че това е станало след „дълги нощи на преговори“.

Индия ще запази мерките, предприети срещу Пакистан въпреки прекратяването на огъня. Това съобщи Ройтерс, позовавайки се на правителствени източници.

Според тях, решението на Индия да суспендира Договора за водите на Инд след терористичната атака в Джаму и Кашмир на 22 април остава в сила. Търговските и визовите мерки също остават в сила.

Преди това Индия и Пакистан имаха Договор за водите на Инд от 1960 г. относно разпределението на водите. Съгласно споразумението Исламабад получава контрол над самата река Инд и нейните притоци Ченаб и Джелум, които извират от индийска територия, но Индия, съгласно договора, може да използва водите им за напояване на съседни полета и за нуждите на жителите на съседни райони. Ню Делхи получи пълен контрол над реките Беас, Рави и Сътледж. Съгласно това споразумение, Ню Делхи и Исламабад се споразумяха да обменят данни, за която цел беше създадена Постоянната комисия за Инд.

Причина за напрежението в областта Кашмир е обединяването на Кашмир с индуистката област Джаму през 1819 г. и разделянето на Британска Индия през 1947 г. на две държави – Индия и Пакистан. Първоначално след подялбата на Британска Индия Кашмир остава суверенно княжество, но след въоръжен конфликт територията му е разделена между Индия и Пакистан. Двете страни не постигат съгласие и всяка гледа на другата като на окупатор на нейна територия.

След Индийско-пакистанската война в периода октомври 1947 г. – декември 1948 г. за контрол над княжеската държава Джаму и Кашмир, която свършва през 1949, следва разделянето на Кашмир на две части под опеката на ООН. На юг от границата се простира Джаму и Кашмир (около две трети от територията), докато западните части остават под управлението на Пакистан. Границата между тези части създава така наречената Контролна линия от 1949. Тя е дълга 750 километра и е под мандата на Обединените нации.

Положението се изостря допълнително от намесата на Китай в конфликта, който през 1962 г. анексира източната територия Аксай Чин.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации