Компаниите, внасящи стоки от Китай в Съединените щати, бързат да превърнат складовете си в места, освободени от високите вносни мита президента Доналд Тръмп, съобщава Reuters.
САЩ разполагат с над 1700 митнически склада, или места, където вносните стоки могат да се съхраняват без незабавно плащане на мита, като например тези от 30% (преди 145%) за доставки от Китай. Такива мита се плащат само при излизане на стоките от митническия склад, което позволява на бизнеса да управлява средствата по-ефективно в период на изключителна нестабилност на търговската политика.
Надпреварата за складовете за съхранение на разнообразни стоки – от дрехи до авточасти – е залог за някои, че повишените американски мита ще бъдат само краткосрочна политика на администрацията на Тръмп.
Поради тарифната война на Тръмп много от тези митнически складове вече са със запълнен капацитет, а цените за тях скочиха драстично, споделят четири източника от индустрията пред медията. Това принуждава бизнеса да кандидатства пред Митническата и гранична защита на САЩ за разширяване на митническото пространство (за съхранение на стоки).
Базираната в Юта фирма за изпълнение на поръчки LVK Logistics е един такъв пример.
Понастоящем фирмата е в процес на превръщане на складовете си в митнически такива „в отговор на митата“, каза главният изпълнителен директор Маги Барнет, добавяйки, че очаква процесът да отнеме от три до четири месеца.
„Това може да се случи горе-долу навсякъде“, каза и Крис Роджърс, който ръководи екипа за изследване на веригата на доставки в консултантската компания S&P Global Market Intelligence.
Това е свързано с пари и отнема време, но ако сте голяма компания и очаквате митата да останат високи за продължителен период, можете да преобразувате (съществуващите) пространства в митнически складове“, уточни Роджърс.
Други компании и логистични фирми обаче нямат този късмет и виждат, че техните заявления се бавят с над 6 месеца, смята Крис Хувалдт, вицепрезидент по решенията в WarehouseQuote, фирма за логистични проучвания. „Миналата година процесът щеше да отнеме няколко месеца“, коментира той.
Сертифицирането на складово пространство като митническо „може да струва хиляди долари или шестцифрена сума“, в зависимост от щата, в който се намира складът, финансовото състояние на компанията и допълнителните мерки за сигурност“, предупреди Хувалдт.
Митническата и гранична служба заяви, че е забелязала засилен интерес към използването на митнически складове, а Белият дом не отговори веднага на искане за коментар по темата.
Източник: Economic.bg