7.8 C
София
вторник, 15 апр. 2025

Водният цикъл – прекия път към кражба на вода

Най-четени

Още от същото

Водният цикъл е рай за крадците на вода. Това заявиха пред „Банкеръ” ВиК специалисти. Те обясниха и как се случват схемите.

Водният цикъл по правило е дело на общината, а впоследствие минава на стопанисване от съответните ВиК дружества. Така още при изграждането на съоръженията близки до общинската власт фирми и граждани се включват с незаконни разклонения до проектните съоръжения. Общинските власти си затварят очите, защото после не те стопанисват разхода на живителната течност и не те упражняват надзора.

Преди дни бе съобщено, че само за ден са установени трима неправомерно присъединили се към мрежата в монтанския квартал „Кошарник“. Абонатите са били прекъснати заради неплатени стари сметки в размер на 34 000 лева.

Те са се вързали неправомерно към водопроводната мрежа, пояснява главният инженер на ВиК – Монтана инж. Людмил Минев.

Най-често се присъединяват към мрежата при извършване на воден цикъл. Такива са случаите в брусарското село Крива бара, отбелязва Минев и ги определя като фрапиращи. По думите му:“Тъй като бенефициент, надзор – всичко е извън ВиК,… се изграждат такива незаконни отклонения. По време на строителството се извършват и други манипулации. И този проблем се задълбочава.“

За последните 2 години и 3 месеца за кражба на вода са образувани 41 досъдебни производства. Прекъснати са 69 абонати, а нанесените щети на ВиК – Монтана са в размер за над 337 000 лева.

Пилотният проект с воден цикъл да се занимава само ВиК дружеството в Смолян обаче също беше пред провал. При последните проверки са съставени актове за над 60 хиляди лева, свързани с кражби на вода, съобщи управителят на дружеството инж. Костадин Тотев.

Кражбите на вода се оказват сред основните причини за въвеждането на воден режим в някои населени места в Смолянско. „Най-големият куриоз беше, че в девинското село Осиково, в една махала – Петвар, имаше хора, които абсолютно незаконно се бяха прикачили към довеждащия водопровод на селото. Те си гледат животни, водата тече, пълни съдовете и коритата на животните, а Осиково остава на воден режим“, посочи инж. Тотев.

След четири години ходене по мъките за гражданите на Смолян и околните селища водният цикъл премина приемателна комисия и вече има Акт 16.

Но сагата „Воден цикъл на Смолян“ поставя няколко въпроса. Защо „ВиК“ е кандидатствало пред оперативната програма „Околна среда“ за основен ремонт на градския колектор с ясното съзнание, че съоръжението няма необходимите документи? И защо е проспало годините от  2019-та до средата на 2023-та, за да узакони ремонта му? Какво точно са работили в Община Смолян 10 години, за да се случи тази първа копка? И как Министерството на околната среда и водите е допуснало да одобри основен ремонт на един незаконен колектор и да насочи към него европейски средства?

Във Витошката яка на София нещата стават по-просто. Строителите на нови къщи избират някой по-валежен ден, за да не става ясно какво точно се прави и се включват към старите водопроводи. Правят си шахта на двора, слагат си водомер. След това викат ВиК властите само да го пломбират. Те пък си затварят очите как и кога е направен водопровода и вадят клиентски номер на нарушителя. Който, вече като законен ползвател, започва да си плаща водата от тръби, които не са собственост на водното дружество и то не знае нищо какви изненади се крият под земята.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации