Натрупаните средства по партидите в частните пенсионни фондове, където се съхраняват т. нар. втори пенсии, автоматично ще преминат в евро след присъединяването на България към еврозоната. Курсът за превалутиране остава фиксиран – 1.95583 лева за 1 евро – без никакви загуби за осигурените лица.
Това стана ясно след проведена среща между председателя на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО) Евелина Милтенова с двама от новоизбраните членове на Фискалния съвет -– проф. Богомил Манов и доц. Атанас Атанасов.
Пенсионно-осигурителните дружества имат готовност за въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г.“, заяви Милтенова по време на срещата.
По думите ѝ осигурените ще имат възможност да следят своите спестявания за пенсии и в двете валути за известен преходен период. Според нея въвеждането на еврото ще доведе до намаляване на транзакционните разходи, свързани с обмена на валута, което ще подобри ефективността на пенсионно-осигурителните дружества.
Секторът остава един от най-добре подготвените за въвеждането на еврото“, смята Милтенова.
Консервативен подход
По време на срещата е била обсъдена и идеята за въвеждането на мултифондова система.
Както Economic.bg писа преди време, според БАДДПО въвеждането на една такава система би „отпушило“ текущата ни пенсионна система, а спестяванията на осигурените биха нараснали двойно. Причината се крие в това, че при мултифондовете бъдещите пенсионери ще могат да избират различни инвестиционни стратегии на база професионалния си път и оставащите години преди пенсиониране. Казано с други думи, по-младите работещи имат повече гъвкавост и могат да реализират по-добра доходност при по-висок риск, докато възрастните могат да се възползват от по-консервативни стратегии.
По време на срещата експертите коментирали, че текущият модел на управление на пенсионните активи в България е прекалено консервативен, а това ограничавало потенциала за по-висока доходност.
Очаква се, че с въвеждането на мултифондове осигурените лица ще могат да се възползват от по-диверсифицирани инвестиционни портфейли, което ще доведе до увеличаване на очакваната доходност и като краен резултат – удвояване на втората пенсия в дългосрочен план.
Източник: Economic.bg